Lamnowate

Lamnowate (Lamnidae) to rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu lamnokształtnych. Należą do niej najbardziej zabójcze stworzenia mórz i oceanów.

Wygląd

Ryby te mają wydłużone ciało z niesymetryczną płetwą ogonową.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


OstronosOstronos

Isurus oxyrinchus

Rekin ostronosy, ostronos atlantycki, ostronos, mako ostronosy (Isurus oxyrinchus) to gatunek rekina. Ciało smukłe o szaro-niebieskawym ubarwieniu z jaśniejszym spodem, zakończone zaostrzonym pyskiem.


Żarłacz ludojad, żarłacz biały, rekin ludojadŻarłacz ludojad, żarłacz biały, rekin ludojad

Carcharodon carcharias

Żarłacz ludojad, żarłacz biały, rekin biały, rekin ludojad (Carcharodon carcharias) to duża ryba z rodziny lamnowatych, groźny drapieżnik o ogromnej paszczy, o nawet 13-metrowej długości ciała i wadze do 5 ton.

Inne gatunki

  • Isurus paucus
  • Lamna ditropis
  • Lamna nasus

Występowanie i środowisko

Lamnowate występują w morzach, blisko brzegów w strefie tropikalnej i umiarkowanej.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te świetnie i wytrwale pływają.

Morfologia i anatomia

Rekiny z tej rodziny nie posiadają pęcherza pławnego. W utrzymaniu pływalności pomaga im lżejszy szkielet chrzęstny oraz duża wątroba, która zawiera dużo tłuszczu. W efekcie ryby te muszą cały czas pływać, aby nie opadać na dno.

Rozmnażanie

Rozrodczość tych ryb nie jest duża. Rozwój zarodka trwa długo, późno też osiągają dojrzałość płciową.

Pożywienie

Część gatunków poluje na ryby. Rekin ludojad żywi się także ssakami. Znajduje się on na szczycie piramidy pokarmowej.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.
Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-12-06, RODZ-457Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.