Logo Media Nauka

FacebookLisicowate

Lisicowate (Agonidae) to rodzina niewielkich ryb kostnoszkieletowych z rzędu skorpenokształtnych. Zaliczamy do nich około 50 gatunków, z czego w Polsce tylko jeden.

Wygląd

Ciało wydłużone, czasem spłaszczone. Całe ciało pokrywa kostny szkielet. Złożony jest zwykle z ośmiu rzędów płytek. Otwór gębowy jest niewielki, czasem z wąsami. Odbyt występuje w okolicy płetw brzusznych. Ubarwienie zwykle brązowawe, spód jaśniejszy.

Gatunki

Wykaz gatunków.

LisicaLisica PL

Agonus cataphractus

Lisica to ryba skorpenokształtna z rodziny lisicowatych. Ma wydłużony kształt ciała, głowa trójkątna, szeroka. Ubarwienie szarobrunatne z czterema ciemnymi smugami.

Inne gatunki

  • Percis matsuii

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w Oceanie Spokojnym i Atlantyku. To ryby morskie, żyjąca przy dnie, najczęściej przy brzegu. W Europie występuje tylko jeden gatunek - lisica.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 15 do 20 cm.

Ciekawostki

To bardzo rzadko spotykane ryby. Najczęściej spotyka się je w żołądkach innych ryb.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Lisica: Okres rozrodu lisicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2019-02-17, RODZ-997
Data aktualizacji artykułu: 2019-02-24Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki wędkarza
Ekologiczna torba bawełniana - Ryby
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Ryby labiryntowe
kolorowe skarpetki ryby akwarium
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.