Lisicowate

Lisicowate (Agonidae) to rodzina niewielkich ryb kostnoszkieletowych z rzędu skorpenokształtnych. Zaliczamy do nich około 50 gatunków, z czego w Polsce tylko jeden.

Wygląd

Ciało wydłużone, czasem spłaszczone. Całe ciało pokrywa kostny szkielet. Złożony jest zwykle z ośmiu rzędów płytek. Otwór gębowy jest niewielki, czasem z wąsami. Odbyt występuje w okolicy płetw brzusznych. Ubarwienie zwykle brązowawe, spód jaśniejszy.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.



Inne gatunki

  • Percis matsuii

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w Oceanie Spokojnym i Atlantyku. To ryby morskie, żyjąca przy dnie, najczęściej przy brzegu. W Europie występuje tylko jeden gatunek - lisica.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 15 do 20 cm.

Ciekawostki

To bardzo rzadko spotykane ryby. Najczęściej spotyka się je w żołądkach innych ryb.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Lisica: Okres rozrodu lisicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia




Elektryczne ryby


Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby


Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby


Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata


Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-02-17, RODZ-997
Data aktualizacji artykułu: 2019-02-24



©® Media Nauka 2008-2023 r.