Morszczukowate
Morszczukowate (Merluccidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu dorszokształtnych, do której zaliczamy 13 gatunków. W Polsce nie mamy przedstawicieli ryb tej rodziny.
Wygląd
Morszczukowate występują wzdłuż szelfów kontynentalnych. Ryby te preferują zimną wodę. W tropikach zatem występują na większych głębokościach.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Merluccius merluccius
Morszczuk (Merluccius merluccius) to gatunek ryby z rodziny morszczukowatych, należący do rzędu dorszokształtnych. To ryba o wydłużonym ciele, srebrzystym po bokach i od spodu, brunatnym na grzbiecie.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Merluccius albidus
- Merluccius angustimanus
- Merluccius bilinearis
- Merluccius capensis
- Merluccius gayi
- Merluccius hernandezi
- Merluccius polli
- Merluccius productus
- Merluccius senegalensis
Występowanie i środowisko
Morszczukowate występują wzdłuż szelfów kontynentalnych. Ryby te preferują zimną wodę. W tropikach zatem występują na większych głębokościach.
Tryb życia i zachowanie
Najbardziej aktywne są w nocy. Dzień spędzają w ukryciu.
Rozmnażanie
Brak opieki rodzicielskiej nad potomstwem. Jaja są małe, dryfujące na głębokości 2-3 m. Rozwój dość szybki.
Pożywienie
To drapieżniki i kanibale. U niektórych gatunków kanibalizm sięga nawet 50% diety. Zjadają skorupiaki, kałamarnice, ryby.
Ochrona i zagrożenia
Są to ryby o ogromnym znaczeniu gospodarczym w rybołówstwie. Rocznie poławia się około 2 miliony ton tych ryb. Nie są zagrożone wymarciem.
Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2016-07-10, RODZ-444