Logo Media Nauka

PL

Mysz zaroślowa

Mysz zaroślowa (Apodemus sylvaticus) to ssak z rodziny myszowatych, mniejszy od myszy leśnej, bardzo do niej podobny. Ciało pokryte brunatnym futerkiem z żółtym odcieniem, spód jasny. Na piersiach widoczna żółta plamka.

Mysz zaroślowa (Apodemus sylvaticus)
© Eric Isselée - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Europa, północna Afryka, Azja. Licznie występuje w naszym kraju. Zamieszkuje pola i zarośla, ogrody, skraje lasów. Lubi tereny suche i jasne. Pionowy zasięg występowania to 2000 m n.p.m. W okresie chłodów przenosi się do osiedli ludzkich.

Tryb życia i zachowanie

Dobrze wspina się po drzewach. Kopie głębokie nory z pionowym wejściem. Czasem wykorzystuje nory kretów lub norników. Zakłada w nich gniazda i spiżarnie. Aktywna w nocy. Zapada w często przerywany sen zimowy.

Pożywienie

Zjada nasiona drzew i traw, owady. Rozgryza orzechy i zjada zawartość. Gromadzi zapasy żywności na zimę. Zimą, podczas przerwy w śnie i podczas ładnej pogody, obgryza korę.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy poza zimą. W roku wyprowadza 3 mioty. Po ciąży trwającej 21-23 dni samica rodzi 1-8 młodych. Młode stają się dojrzałe płciowo po 7-8 tygodniach życia.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-01-10, GAT-291

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Mysz zaroślowa
     

To okres rozrodu myszy zaroślowej

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ssaków

ikonaBadylarka
Micromys minutus
ikonaMysz domowa
Mus musculus
ikonaMysz leśna
Apodemus flavicollis
ikonaMysz polna
Apodemus agrarius
ikonaSzczur śniady
Rattus rattus
ikonaSzczur wędrowny
Rattus norvegicus
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.