Myszołów włochaty

Myszołów włochaty (Buteo lagopus) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Gatunek charakteryzuje duża zmienność ubarwienia. Przeważa ubarwienie brunatne, białawe, brązowawe. Zwykle grzbiet jest ciemniej ubarwiony, a na kuprze występuje biała plama. Dziób jest rogowy. Skoki są upierzone. Palce nóg mają żółty kolor.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Myszołów włochaty (Buteo lagopus)

© Steve Byland - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten ma szeroki zasięg występowania. Zamieszkuje Europę, Azję i Amerykę Północną. gniazduje na północy tych kontynentów, w tundrze i lasotundrze. Zimuje nieco na południe, w tym w Polsce. Preferuje tereny otwarte.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przeloty w Polsce od października do listopada oraz w kwietniu. Część z tych ptaków pozostaje w Polsce na zimowisku.

Morfologia i anatomia

Myszołów włochaty osiąga długość ciała do 55 cm, 145 cm rozpiętości skrzydeł i ciężar 1200 g.

Pożywienie

Poluje głównie na drobne gryzonie, rzadziej ptaki. Czasem atakuje drób.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w roku, najczęściej na ziemi. Samica w drugiej połowie maja składa 2-7 jaj, zwykle jednak 3-4, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 28 dni. Po 35 dniach młode opuszczają gniazdo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie gatunkowej.


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18© medianauka.pl, 2018-11-29, GAT-2253
©® Media Nauka 2008-2023 r.