logoJastrzębiowate

Jastrzębiowate (Accipitridae) to rodzina ptaków z rzędu drapieżnych. Jest to najliczniejsza grupa ptaków drapieżnych. Rodzina ta liczy dziś 234 gatunki w 62 rodzajach, z czego 23 gatunki spotykamy w Polsce, a gniazduje u nas zaledwie 14 gatunków z tej rodziny.

Podział gatunków

Można spośród wszystkich gatunków wyodrębnić pewne grupy jastrzębiowatych. Są to:

 • jastrzębie - 58 gatunków w 6 rodzajach,
 • myszołowy - 57 gatunków w 13 rodzajach,
 • orły - 33 gatunki w 9 rodzajach,
 • kanie - 29 gatunków w 15 rodzajach,
 • sępy - 15 gatunków w 9 rodzajach,
 • bieliki - 10 gatunków w 2 rodzajach,
 • gadożery - 16 gatunków w 5 rodzajach,
 • błotniaki - 16 gatunków w 3 rodzajach.

Wygląd

Ubarwienie upierzenia jest zwykle szare, brązowe, czarne i białe. Nierzadko obecny deseń lub plamy. Dziób jest silny, zakrzywiony w dół, hakowaty. U nasady zwykle obecna woskówka, najczęściej żółta. Tęczówki oczu zwykle mają kolor brązowy. Nogi silne, zakończone szponami, najczęściej ciemnymi. Samice są zwykle większe od samic.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


BielikBielik PL Lęgowy Bardzo nieliczny  ! 

Haliaeetus albicilla

Bielik jest największym ptakiem drapieżnym w Polsce. Samica jest większa od samca, ale upierzenie jest takie samo w obu przypadkach. Głowa i szyja są jasnobrązowe, grzbiet i strona brzuszna ciemnobrunatne, ogon biały.


Błotniak łąkowy
Błotniak łąkowy
Błotniak łąkowy PL Lęgowy Bardzo nieliczny  ! 

Circus pygargus

Błotniak łąkowy (Circus pygargus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych, podobny do błotniaka zbożowego, ale smuklejszy od niego, o węższych skrzydłach i nieco ciemniejszym ubarwieniu.


Błotniak stawowy
Błotniak stawowy PL Lęgowy Nieliczny  ! 

Circus aeruginosus

To najbardziej pospolity błotniak w naszym kraju, związany z terenami podmokłymi. Ma dość smukłe ciało. U samca pierś i głowa są jasne, a spód ciała jest brązowawy, podobnie jak grzbiet. Ogon jest niebieskawy.


Błotniak stepowyBłotniak stepowy PL Zalatujący Bardzo nieliczny  ! 

Circus macrourus

Błotniak stepowy (Circus macrourus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Samiec jest z wierzchu popielaty i biały od spodu, na końcu skrzydeł występuje czarna, klinowata plama.


Błotniak zbożowy
Błotniak zbożowy
Błotniak zbożowy PL Lęgowy Skrajnie nieliczny  ! 

Circus cyaneus

Błotniak zbożowy (Circus cyaneus) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Dobrze widoczna jest szlara u tego gatunku. Samiec różni się od samicy. Preferuje przestrzenie otwarte na niżu.


GadożerGadożer PL Lęgowy sporadycznie Skrajnie nieliczny  ! 

Circaetus gallicus

To skrajnie nieliczny u nas ptak szponiasty, żywiący się głównie zaskrońcami i żmijami zygzakowatymi, na których jad nie jest odporny. Ptak ten ma duże i szerokie skrzydła. Ma również dużą głowę, przypominającą nieco głowę sowy.


Jastrząb, jastrząb zwyczajny, jastrząb gołębiarzJastrząb, jastrząb zwyczajny, jastrząb gołębiarz PL Lęgowy Nieliczny

Accipiter gentilis

To tępiony niegdyś przez hodowców gołębi piękny ptak - typowy przedstawiciel rodziny. Dziś znajduje się pod ścisłą ochroną. Występuje na terenie całego kraju, choć nielicznie. Wierzch ciała u obu płci jest szary. Spód jest jasny, ciemno prążkowany.


Kania czarnaKania czarna PL Lęgowy Bardzo nieliczny  ! 

Milvus migrans

To nieliczny ptak szponiasty w naszym kraju, nieco większy od myszołowa. Ma lekko wcięty ogon, skrzydła zaostrzone na końcach. Ciało ma brązowe upierzenie. Głowa jest jaśniejsza od reszty ciała, z szarym odcieniem.


Kania rudaKania ruda PL Lęgowy Bardzo nieliczny  ! 

Milvus milvus

To nieliczny ptak szponiasty w Polsce, występujący głownie na zachodzie kraju. Ma ogon silnie wcięty, co odróżnia ją od kani czarnej. Upierzenie rdzawe z czarnym kreskowaniem na brzusznej stronie. Głowa jasna.


Kaniuk (zwyczajny)Kaniuk (zwyczajny) PL Zalatujący wyjątkowo  ! 

Elanus caeruleus

Kaniuk, kaniuk zwyczajny (Elanus caeruleus) to ptak szponiasty z rodziny jastrzębiowatych. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Upierzenie z wierzchu jasnoszare, ogon oraz spód są białe. Nogi są żółte, a dziób ciemny.


Krogulec, krogulec zwyczajnyKrogulec, krogulec zwyczajny PL Lęgowy Nieliczny

Accipiter nisus

To niewielki ptak szponiasty, jedyny polujący na małe ptaki, które spotykamy przy naszych karmnikach. Ma krótkie i szerokie skrzydła. Ogon jest dość długi, nie jest rozwidlony. Samica jest podobna do jastrzębia, nie ma jednak białej brwi nad okiem.


Myszołów kurhannikMyszołów kurhannik PL Zalatujący  ! 

Buteo rufinus

Myszołów kurhannik to ptak z rodziny jastrzębiowatych. To nasz największy myszołów i jednocześnie najrzadszy w naszym kraju. Upierzenie płowe, rdzawe. Pierś i ogon oraz głowa zwykle nieco jaśniejsze.


Myszołów włochatyMyszołów włochaty PL Przelotny / przylatujący

Buteo lagopus

Myszołów włochaty (Buteo lagopus) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Gatunek charakteryzuje duża zmienność ubarwienia. Przeważa ubarwienie brunatne, białawe, brązowawe.


Myszołów, myszołów zwyczajnyMyszołów, myszołów zwyczajny PL Lęgowy Średnio liczny

Buteo buteo

Myszołów zwyczajny to najbardziej pospolity ptak szponiasty w Polsce. Myszołów ma szerokie skrzydła, zaokrąglone na końcu. Ogon jest krótki i bardzo szeroki. Ubarwienie bardzo różnorodne. To częściowo wędrowny ptak.


Orlik grubodziobyOrlik grubodzioby PL Lęgowy sporadycznie Skrajnie nieliczny  ! 

Aquila clanga

Orlik grubodzioby (Aquila clanga) to gatunek ptaka szponiastego z rodziny jastrzębiowatych, podobny do orlika krzykliwego. Ma szerokie skrzydła. Upierzenie ciemne.


Orlik krzykliwyOrlik krzykliwy PL Lęgowy Bardzo nieliczny  ! 

Aquila pomarina

Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Ma krępą sylwetkę. Skrzydła mają końce palczaste, ogon zaokrąglony. Ubarwienie brązowe. To nasz najliczniejszy orzeł.


Orzeł cesarskiOrzeł cesarski PL Zalatujący  ! 

Aquila heliaca

Orzeł cesarski (Aquila heliaca) to gatunek ptaka szponiastego z rodziny jastrzębiowatych. Samiec jest mniejszy od samicy. Na głowie widoczna brunatna plama, upierzenie rdzawopłowe na karku, na barkach widoczne białe plamy.


Orzeł przedniOrzeł przedni PL Lęgowy sporadycznie Skrajnie nieliczny  ! 

Aquila chrysaetos

Orzeł przedni to ptak drapieżny będący symbolem męstwa. Bardzo rzadki w naszym kraju. Ma ciemnobrunatne upierzenie, głowę i kark z odcieniem złota. Spód jest nieco jaśniejszy. Lotki są czarne, podobnie jak koniec ogona. Dziób jest czarny, palce żółte.


OrzełekOrzełek PL Lęgowy sporadycznie Zalatujący Skrajnie nieliczny  ! 

Hieraaetus pennatus

Orzełek (Hieraaetus pennatus) to ptak szponiasty z rodziny jastrzębiowatych, najmniejszy z europejskich orłów. Skrzydła w locie są palczasto zakończone. Ogon jest równo ścięty. Znane są odmiany jasne i ciemne. U odmiany jasnej spód jest biały, czasem kresk


Sęp kasztanowatySęp kasztanowaty PL Zalatujący  ! 

Aegypius monachus

Sęp kasztanowaty to ptak z podrodziny sępów, który do XIX w. gnieździł się w Tatrach, dziś tylko sporadycznie zalatuje do naszego kraju. Brak dymorfizmu płciowego. Szyja i głowa pokryta jest krótki puch, u nasady szyi znajduje się kryza. Całość ubarwiona n


Sęp płowySęp płowy PL Zalatujący  ! 

Gyps fulvus

Sęp płowy (Gyps fulvus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Głowa i szyja są nagie, pokryte jedynie częściowo puchem. Na szyi u osobników dorosłych występuje brązowawa kryza. Upierzenie z wierzchu szarordzawe.


ŚcierwnikŚcierwnik PL Zalatujący  ! 

Neophron percnopterus

Ścierwnik zwyczajny, ścierwnik (Neophron percnopterus) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych, zaliczany do sępów. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Upierzenie białe z brązowymi i szarymi nalotami.


TrzmielojadTrzmielojad PL Lęgowy Bardzo nieliczny  ! 

Pernis apivorus

To piekny ptak drapieżny, który jako jeden z nielicznych odżywia się owadami, głównie żądłówkami. To ptak z podrodziny czubaków, bardzo podobny do myszołowa, o zmiennym upierzeniu. Kolor piór może być od białawego do brunatnego.


AgujaAguja

Geranoaetus melanoleucus

Aguja (Geranoaetus melanoleucus) to gatunek dużego ptaka szponiastego z rodziny jastrzębiowatych. Upierzenie głowy, piersi i wierzchu szare, spód jasny, drobno prążkowany. Silne nogi żółte, z nogawicami.


Bielik afrykańskiBielik afrykański

Haliaeetus vocifer

Bielik afrykański (Haliaeetus vocifer) to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych, zaliczany do orłów. Głowa, wierzch, a także pierś i ogon są białe. Reszta brązowo-czarna.


Bielik amerykańskiBielik amerykański

Haliaeetus leucocephalus

Bielik amerykański to najbardziej rozpoznawalny ptak Ameryki Północnej, to także symbol Stanów Zjednoczonych. Upierzenie brązowe za wyjątkiem białej głowy i ogona. Dziób silny, żółty, zakrzywiony na końcu w dół. Nogi również są żółte.


CzarnostrząbCzarnostrząb

Buteogallus anthracinus

Czarnostrząb (Buteogallus anthracinus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Dziób żółty, na końcu czarny i haczykowato zagięty w dół. Nogi silne, żółte. Upierzenie ciemnobrązowe.


Czubak czarnyCzubak czarny

Aviceda leuphotes

Czubak czarny (Aviceda leuphotes) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Na głowie charakterystyczny, sterczący czub z czarnych piór. Upierzenie czarne za wyjątkiem białej piersi oraz elementów na skrzydłach.


Jastrzębiak ciemnyJastrzębiak ciemny

Melierax poliopterus

Jastrzębiak ciemny to piękny ptak drapieżny o jaskrawo czerwonym dziobie. Ma niebieskawe upierzenie, od spodu jaśniejsze z falistym prążkowaniem. Dziób czerwony, mocno zakrzywiony na końcu, który jest czarny. Nogi czerwone. Ogon ciemny.


Krogulec australijskiKrogulec australijski

Accipiter novaehollandiae

Krogulec australijski (Accipiter novaehollandiae) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Istnieje odmiana szara i biała tego gatunku. U odmiany szarej, wierzch i głowa są szarawe. Oczy mają czerwone tęczówki.


Krogulec chińskiKrogulec chiński

Accipiter soloensis

Krogulec chiński (Accipiter soloensis) to drapieżny ptak z rodziny jastrzębiowatych. Cechą charakterystyczną są białe od spodu skrzydła i ogon.


Krogulec czarnołbistyKrogulec czarnołbisty

Accipiter cooperii

Krogulec czarnołbisty (Accipiter cooperii) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Wierzch ciemny, spód białawy z rdzawymi prążkami. Tęczówki mają pomarańczowy kolor. Nogi żółte.


Krogulec małyKrogulec mały

Accipiter badius

Krogulec mały (Accipiter badius) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Wierzch szarawy, spód jasny w rdzawe prążki. Na ogonie od spodu widoczne ciemne przepaski. Oczy samicy są żółtawe, samiec ma kolor oczu czerwonawy.


Krogulec obrożnyKrogulec obrożny

Accipiter cirrocephalus

Krogulec obrożny (Accipiter cirrocephalus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Upierzenie z wierzchu ciemnoszare, spód rudy w białe prążki. Dziób żółty u nasady (woskówka). Nogi żółte.


Krogulec zmiennyKrogulec zmienny

Accipiter striatus

Krogulec zmienny (Accipiter striatus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Wierzch u osobników dojrzałych jest niebieskoszary. spód białawy z rdzawymi prążkami.


KuglarzKuglarz

Terathopius ecaudatus

Kuglarz, akrobata (Terathopius ecaudatus) to piękny ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Ma dość kolorowe upierzenie jak na jastrzębia. Podstawowy kolor to czerń, grzbiet jest brązowy, plecy i ogon mają kolor kasztanowy,.


MałpożerMałpożer

Pithecophaga jefferyi

Małpożer (Pithecophaga jefferyi) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych, zaliczany do orłów. Upierzenie z wierzchu brązowe, od spodu białe. Na głowie znajduje się charakterystyczna grzywa utworzona z luźniejszych piór.


Myszołap białobrewyMyszołap białobrewy

Butastur indicus

Myszołap białobrewy - ptak z rodziny jastrzębiowatych. Upierzenie szaro-brązowe, spód prążkowany. Oczy żółtopomarańczowe, Dziób u nasady jest żółtawy, na końcu czarny i zakrzywiony..


Myszołów przylądkowyMyszołów przylądkowy

Buteo rufofuscus

Myszołów przylądkowy (Buteo rufofuscus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Upierzenie ciemnobrązowe, ciemnoszare z wierzchu, pierś, cześć brzucha rdzawa, oddzielona od szyi białymi fragmentami. Rdzawy jest też ogon.


Myszołów rdzawosternyMyszołów rdzawosterny

Buteo jamaicensis

Myszołów rdzawosterny (Buteo jamaicensis) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Upierzenie z wierzchu brązowe, z jasnymi i czarnymi plamami. spód jasny, rdzawo prążkowany.


Orłan, bielik olbrzymiOrłan, bielik olbrzymi

Haliaeetus pelagicus

Orłan, zwany też bielikiem olbrzymim, jest największym bielikiem świata. Rozpiętość jego skrzydeł to 2,5 m. Upierzenie ciemnobrązowe. Ogon jest biały, podobnie jak część skrzydeł i nogi, pokryte piórami. Palce nóg są żółte. Wokół oczu żółta obwódka.


Orzeł australijskiOrzeł australijski

Aquila audax

Orzeł australijski (Aquila audax) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych o czarnym upierzeniu. Przez skrzydła przebiega jasnobrązowy pas. Szyja i kark brązowawe. Skoki porośnięte obficie piórami.


Orzeł czarnyOrzeł czarny

Aquila verreauxii

Orzeł czarny (Aquila verreauxii) to gatunek ptaka szponiastego z rodziny jastrzębiowatych, zaliczany do orłów o czarnym upierzeniu. Pióra kupra i pokryw nadogonowych i dwa pasy na grzbiecie są białe.


Orzeł iberyjskiOrzeł iberyjski

Aquila adalberti

Orzeł iberyjski (Aquila adalberti) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych o ciemnobrązowym upierzeniu z białymi plamami na barkówkach i brzegach skrzydeł. Ponadto kark i tył głowy żółtawy.


Orzeł stepowyOrzeł stepowy

Aquila nipalensis

Orzeł stepowy to duży drapieżny ptak o ciemnobrązowym upierzeniu, ostrym, żółtym, zakrzywionym ku dołowi dziobie. Orzeł stepowy jest częściowo wędrowny. Żyje w parach.


Sęp afrykańskiSęp afrykański

Gyps africanus

Sęp afrykański (Gyps africanus) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Upierzenie z wierzchu kremowobrązowe, brunatne. Głowa i szyja jest z rzadka tylko pokryta jaśniejszymi piórkami.


Sęp himalajskiSęp himalajski

Gyps himalayensis

Sęp himalajski (Gyps himalayensis) to gatunek dużego, drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Dziób jasny, haczykowato zakrzywiony w dół. Upierzenie biało-czarne u osobników dorosłych.


Sęp plamistySęp plamisty

Gyps rueppellii

Sęp plamisty (Gyps rueppellii) to gatunek szponiastego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Upierzenie ciemnobrązowe, biały kołnierz, szyja słabo opierzona z ciemną skórą. Pióra wierzchniej strony ciała mają jasne krawędzie.


Sęp przylądkowySęp przylądkowy

Gyps coprotheres

Sęp przylądkowy (Gyps coprotheres) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Występuje w południowej Afryce.


TarczownikTarczownik

Busarellus nigricollis

Tarczownik (Busarellus nigricollis) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Ciało dość krępe. Upierzenie osobnika dorosłego jest rdzawobrązowe za wyjątkiem białawyej głowy, czarnego gardła, ogona i części piór na skrzydłach.


Wojownik wspaniałyWojownik wspaniały

Stephanoaetus coronatus

Wojownik wspaniały (Stephanoaetus coronatus) to gatunek ptaka szponiastego z rodziny jastrzębiowatych, zaliczany do orłów. Samiec jest mniejszy od samicy. Z wierzchu upierzenie jest szaropopielate, spód jasny, ciemno plamkowany i prążkowany.


OrłosępOrłosęp PL - obserwacje dawne Zalatujący wyjątkowo  ! 

Gypaetus barbatus

Orłosęp, orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych, zaliczany do sępów. Upierzenie grzbietu, ogona i skrzydeł jest brunatne. Spód, głowa, szyja i uda są żółtobrązowe z rdzawymi końcówkami piór.

Inne gatunki

 • krogulec białobrzuchy (Accipiter albogularis)
 • krogulec dwubarwny (Accipiter bicolor)
 • krogulec trójbarwny (Accipiter brachyurus)
 • krogulec krótkonogi (Accipiter brevipes)
 • krogulec nikobarski (Accipiter butleri)
 • krogulec rdzawoboczny (Accipiter castanilius)
 • krogulec chilijski (Accipiter chilensis)
 • krogulec gwatemalski (Accipiter chionogaster)
 • krogulec kryzowany (Accipiter collaris)
 • krogulec rdzawy (Accipiter erythrauchen)
 • krogulec brazylijski (Accipiter erythronemius)
 • krogulec tropikalny (Accipiter erythropus)
 • krogulec brunatny (Accipiter fasciatus)
 • krogulec malgaski (Accipiter francesii)
 • krogulec plamisty (Accipiter griseiceps)
 • krogulec japoński (Accipiter gularis)
 • krogulec kubański (Accipiter gundlachi)
 • krogulec czarnogardły (Accipiter haplochrous)
 • krogulec molucki (Accipiter henicogrammus)
 • jastrząb brunatny (Accipiter henstii)
 • krogulec żałobny (Accipiter imitator)
 • krogulec białogardły (Accipiter luteoschistaceus)
 • krogulec prążkowany (Accipiter madagascariensis)
 • krogulec czarnogrzbiety (Accipiter melanochlamys)
 • jastrząb czarno-biały (Accipiter melanoleucus)
 • jastrząb papuaski (Accipiter meyerianus)
 • krogulec skromny (Accipiter minullus)
 • krogulec rdzawopierśny (Accipiter nanus)
 • krogulec szary (Accipiter ovampensis)
 • krogulec nowogwinejski (Accipiter poliocephalus)
 • krogulec siwobrzuchy (Accipiter poliogaster)
 • krogulec szarobiały (Accipiter princeps)
 • krogulec różany (Accipiter rhodogaster)
 • krogulec rdzawoszyi (Accipiter rufitorques)
 • krogulec rudobrzuchy (Accipiter rufiventris)
 • krogulec drobny (Accipiter superciliosus)
 • krogulec trzypręgowy (Accipiter tachiro)
 • krogulec białobrody (Accipiter toussenelii)
 • krogulec plamosterny (Accipiter trinotatus)
 • krogulec czubaty (Accipiter trivirgatus)
 • krogulec andyjski (Accipiter ventralis)
 • krogulec orientalny (Accipiter virgatus)
 • orzeł molucki (Aquila gurneyi)
 • orzeł sawannowy (Aquila rapax)
 • orzeł afrykański (Aquila wahlbergi)
 • myszołowik ciemny (Asturina plagiata)
 • czubak afrykański (Aviceda cuculoides)
 • czubak brunatny (Aviceda jerdoni)
 • czubak madagaskarski (Aviceda madagascariensis)
 • czubak australijski (Aviceda subcristata)
 • myszołap białobrzuchy (Butastur liventer)
 • myszołap rdzawoskrzydły (Butastur rufipennis)
 • myszołap białooki (Butastur teesa)
 • myszołów białosterny (Buteo albicaudatus)
 • myszołów białogardły (Buteo albigula)
 • myszołów czarny (Buteo albonotatus)
 • myszołów somalijski (Buteo archeri)
 • myszołów białobrzuchy (Buteo augur)
 • myszołów plamisty (Buteo auguralis)
 • myszołów madagaskarski (Buteo brachypterus)
 • myszołów krótkoogonowy (Buteo brachyurus)
 • myszołów galapagoski (Buteo galapagoensis)
 • myszołów mongolski (Buteo hemilasius)
 • myszołów białorzytny (Buteo leucorrhous)
 • myszołów rdzawoskrzydły (Buteo lineatus)
 • myszołów krzykliwy (Buteo magnirostris)
 • myszołowik (Buteo nitidus)
 • myszołów górski (Buteo oreophilus)
 • myszołów szerokoskrzydły (Buteo platypterus)
 • myszołów andyjski (Buteo poecilochrous)
 • myszołów rdzawogrzbiety (Buteo polyosoma)
 • myszołów królewski (Buteo regalis)
 • myszołów siwogłowy (Buteo ridgwayi)
 • myszołów hawajski (Buteo solitarius)
 • myszołów preriowy (Buteo swainsoni)
 • myszołów patagoński (Buteo ventralis)
 • czarnostrząb rdzawoskrzydły (Buteogallus aequinoctialis)
 • czarnostrząb rdzawy (Buteogallus meridionalis)
 • czarnostrząb namorzynowy (Buteogallus subtilis)
 • urubitinga (Buteogallus urubitinga)
 • kaniuk długosterny (Chelictinia riocourii)
 • hakodziób amerykański (Chondrohierax uncinatus)
 • gadożer prążkowany (Circaetus beaudouini)
 • gadożer białopręgi (Circaetus cinerascens)
 • gadożer brunatny (Circaetus cinereus)
 • gadożer krótkoskrzydły (Circaetus fasciolatus)
 • gadożer białobrzuchy (Circaetus pectoralis)
 • błotniak moczarowy (Circus approximans)
 • błotniak plamisty (Circus assimilis)
 • błotniak długoskrzydły (Circus buffoni)
 • błotniak prążkowany (Circus cinereus)
 • błotniak maskareński (Circus macrosceles)
 • błotniak malgaski (Circus maillardi)
 • błotniak czarny (Circus maurus)
 • błotniak czarnogłowy (Circus melanoleucos)
 • błotniak afrykański (Circus ranivorus)
 • błotniak wschodni (Circus spilonotus)
 • wężojad kongijski (Dryotriorchis spectabilis)
 • jaskólak (Elanoides forficatus)
 • kaniuk australijski (Elanus axillaris)
 • kaniuk amerykański (Elanus leucurus)
 • kaniuk stepowy (Elanus scriptus)
 • jastrząb kasztanowaty (Erythrotriorchis buergersi)
 • jastrząb kreskowany (Erythrotriorchis radiatus)
 • pręgoczub (Eutriorchis astur)
 • jaszczurnik (Gampsonyx swainsonii)
 • jastrzębiec (Geranospiza caerulescens)
 • palmojad (Gypohierax angolensis)
 • sęp bengalski (Gyps bengalensis)
 • sęp indyjski (Gyps indicus)
 • bielik białobrzuchy (Haliaeetus leucogaster)
 • bielik wschodni (Haliaeetus leucoryphus)
 • bielik melanezyjski (Haliaeetus sanfordi)
 • bielik madagaskarski (Haliaeetus vociferoides)
 • kania bramińska (Haliastur indus)
 • kania złotawa (Haliastur sphenurus)
 • kanialec ogorzały (Hamirostra melanosternon)
 • cykadojad rdzawopierśny (Harpagus bidentatus)
 • cykadojad białopierśny (Harpagus diodon)
 • harpia wielka (Harpia harpyja)
 • harpijnik szary (Harpyhaliaetus coronatus)
 • harpijnik ciemny (Harpyhaliaetus solitarius)
 • harpia papuaska (Harpyopsis novaeguineae)
 • pszczołojad ciemny (Henicopernis infuscatus)
 • pszczołojad długosterny (Henicopernis longicauda)
 • orzełek plamisty (Hieraaetus ayresii)
 • orzełek południowy (Hieraaetus fasciatus)
 • orzełek rdzawobrzuchy (Hieraaetus kienerii)
 • orzełek australijski (Hieraaetus morphnoides)
 • orzełek afrykański (Hieraaetus spilogaster)
 • rybożer brunatny (Ichthyophaga humilis)
 • rybożer białosterny (Ichthyophaga ichthyaetus)
 • orlik malajski (Ictinaetus malayensis)
 • cykadojad jasnogłowy (Ictinia mississippiensis)
 • cykadojad szary (Ictinia plumbea)
 • owadożer mały (Kaupifalco monogrammicus)
 • leptodon szarogłowy (Leptodon cayanensis)
 • leptodon białogłowy (Leptodon forbesi)
 • białostrząb duży (Leucopternis albicollis)
 • białostrząb białobrewy (Leucopternis kuhli)
 • białostrząb białogłowy (Leucopternis lacernulata)
 • białostrząb okularowy (Leucopternis melanops)
 • białostrząb szarogłowy (Leucopternis occidentalis)
 • białostrząb szary (Leucopternis plumbea)
 • białostrząb płaszczowy (Leucopternis polionota)
 • białostrząb ciemny (Leucopternis princeps)
 • białostrząb śniady (Leucopternis schistacea)
 • białostrząb panamski (Leucopternis semiplumbea)
 • wojownik długoczuby (Lophaetus occipitalis)
 • kanialec czubaty (Lophoictinia isura)
 • gackożer (Macheiramphus alcinus)
 • jastrząb wielki (Megatriorchis doriae)
 • jastrzębiak jasny (Melierax canorus)
 • jastrzębiak mały (Melierax gabar)
 • harpia gujańska (Morphnus guianensis)
 • ścierwnik brunatny (Necrosyrtes monachus)
 • andownik (Oroaetus isidori)
 • myszołowiec (Parabuteo unicinctus)
 • trzmielojad prążkowany (Pernis celebensis)
 • trzmielojad czubaty (Pernis ptilorhyncus)
 • wojownik zbrojny (Polemaetus bellicosus)
 • owadożer madagaskarski (Polyboroides radiatus)
 • owadożer palmowy (Polyboroides typus)
 • ślimakojad żółtooki (Rostrhamus hamatus)
 • ślimakojad czerwonooki (Rostrhamus sociabilis)
 • sęp łysy (Sarcogyps calvus)
 • wężojad andamański (Spilornis elgini)
 • wężojad filipiński (Spilornis holospilus)
 • wężojad górski (Spilornis kinabaluensis)
 • wężojad nikobarski (Spilornis klossi)
 • wężojad mały (Spilornis minimus)
 • wężojad celebeski (Spilornis rufipectus)
 • wojownik białobrzuchy (Spizaetus africanus)
 • wojownik żałobny (Spizaetus alboniger)
 • wojownik jawajski (Spizaetus bartelsi)
 • wojownik indyjski (Spizaetus cirrhatus)
 • wojownik krótkoczuby (Spizaetus lanceolatus)
 • wojownik mały (Spizaetus nanus)
 • wojownik górski (Spizaetus nipalensis)
 • wojownik ozdobny (Spizaetus ornatus)
 • wojownik filipiński (Spizaetus philippensis)
 • wojownik czarny (Spizaetus tyrannus)
 • wojownik białogłowy (Spizastur melanoleucus)
 • sęp uszaty (Torgos tracheliotus)
 • sęp białogłowy (Trigonoceps occipitalis)
 • jastrząb długosterny (Urotriorchis macrourus)

Występowanie i środowisko

Występują na całym świecie poza Antarktydą. Zajmują różne środowiska, od lasów tropikalnych po pustynie. Są obecne w miastach.

Tryb życia i zachowanie

Jastrzębiowate są aktywne w dzień.

Rozmnażanie

Gnieżdżą się raz w roku. Większość gatunków ma jednego partnera w sezonie rozrodczym. Gniazdo to platforma zbudowana z patyków i gałęzi, wyściełana liśćmi, umiejscowione na półce skalnej lub u rozwidlenia gałęzi. Samica składa 1-7 jaj. Okres inkubacji trwa 28-60 dni. Pisklęta są gniazdownikami. W gnieździe pozostają do 148 dni. Po opuszczeniu gniazda rodzice nadal opiekują się młodymi, czasem nawet 2 lata.

Pożywienie

Odżywiają się upolowanymi kręgowcami, padliną, dużymi owadami, czasem bezkręgowcami.

Ochrona i zagrożenia

Osiem gatunków jest uznanych za krytycznie zagrożone. Są to między innymi hakodziób kubański, sęp bengalski, sęp indyjski, myszołów siwogłowy. Cztery gatunki uznaje się za zagrożone, 22 na narażone.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Bielik: Trwa okres składania jaj przez bielika.
    Błotniak stawowy: Możliwość obserwacji w Polsce błotniaka stawowego.
          Błotniak stawowy: Okres lęgów błotniaka stawowego.
          Błotniak zbożowy: Przylatuje do Polski błotniak zbożowy.
          Błotniak zbożowy: Błotniak zbożowy odlatuje na zimę.
      Gadożer: Okres występowania w naszym kraju gadożera.
     Gadożer: Okres ochrony strefowej w promieniu 500 m od gniazda.
          Gadożer: Okres składania jaj przez gadożery.
Jastrząb, jastrząb zwyczajny, jastrząb gołębiarz: Okres występowania w Polsce jastrzębia.
    Kania czarna: Okres występowania w Polsce kani czarnej.
      Kania czarna: Okres ochrony strefowej w promieniu 500 m od miejsca lęgów. Poza tym okresem 100 m.
          Kania czarna: Samica kani czarnej składa jaja.
   Kania ruda: Możliwość obserwacjiw Polsce kani rudej.
      Kania ruda: Okres ochronny kani rudej. W tym czasie nie można zbliżać się do gniazda na odległość mniejszą niż 500 m.
Krogulec, krogulec zwyczajny: Okres występowania w Polsce krogulca.
         Krogulec, krogulec zwyczajny: Samica krogulca składa jaja.
Myszołów, myszołów zwyczajny: Okres występowania myszołowa w Polsce.
          Myszołów, myszołów zwyczajny: Okres składania jaj przez myszołowa w Polsce.
    Orlik grubodzioby: W Polsce występuje orlik grubodzioby.
     Orlik krzykliwy: Okres występowania w Polsce orlika krzykliwego.
         Orzeł przedni: Trwa okres składania jaj u orła przedniego.
    Orzełek: Okres występowania w Polsce orzełka.
          Trzmielojad: Trzmielojady przylatują do Polski.
          Trzmielojad: Trwa okres składania jaj u trzmielojadów.
          Trzmielojad: Trzmielojady odlatują na zimowiska do Afryki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Oznaczenia

Poniżej przedstawiamy opis zastosowanych oznaczeń gatunków.

Występowanie w Polsce

PL
- gatunek zaobserwowany w Polsce w stanie dzikim po 1950 r.
PL - wtórnie
- gatunek introdukowany w Polsce rozmyślnie lub przypadkowo, tworzący stałe populacje.
PL - obserwacje dawne
- gatunek obserwowany ostatnio w Polsce w latach 1801-1950.
PL - hodowla
- gatunek hodowlany.

Liczebność

Podana liczba oznacza liczbę zwykle szacowaną samców lub par lęgowych obserwowanych w Polsce w ciągu roku (dotyczy gatunków lęgowych w Polsce).

Bardzo liczny
- 3 000 001 - 30 000 000
Liczny
- 300 001 - 3 000 000
Średnio liczny
- 30 001 - 300 000
Nieliczny
- 3001 - 30 000
Bardzo nieliczny
- 301 - 3 000
Skrajnie nieliczny
- 1 - 300

Status

Lęgowy
- gniazduje regularnie na dyżym obszarze kraju.
Lęgowy sporadycznie
- gniazduje sporadycznie w kraju lub tylko lokalnie.
Przelotny/przylatujący
- gatunek regularnie stacjonuje w kraju podczas swoich przelotów lub przylatuje na zimowiska.
Zalatujący
- gatunek pojawiający się w Polsce nieregularnie.
Zalatujący wyjątkowo
- gatunek pojawiający się wyjątkowo w kraju (poniżej 5 obserwacji).

 ! 
- gatunek ujęty w Załączniku i Dyrektywie Ptasiej (2009/147/WE z 30-11-2009 w sprawie ochrony dzikiego ptactwa), wskazującej na gatunki podlegające wraz z siedliskami szczególnej ochronie.© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-69 


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.