Trzmielojad

Trzmielojad (Pernis apivorus)

© dobrovizcki – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Trzmielojad (Pernis apivorus) to ptak z rodziny jastrzębiowatych, z podrodziny czubaków, bardzo podobny do myszołowa, o zmiennym upierzeniu. Kolor piór może być od białawego do brunatnego. Spód ciała zawsze jest jaśniejszy. Nogi są żółte, dziób czarny. Na sterówkach 3 lub 4 poprzeczne pasy. Oczy są żółte. Wokół dzioba, w odróżnieniu od innych ptaków drapieżnych, trzmielojad posiada łuskowate pióra, które chronią go przed ukąszeniami.

Występowanie i środowisko PL

Żyje w prawie całej Europie i zachodniej części Azji. Zimuje w Afryce środkowej. Zamieszkuje skraje niewielkich zadrzewień. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym, liczniejszym na południu kraju.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny, Przylatuje w końcu kwietnia i maju, odlatuje od sierpnia do września. W powietrzu zawisa wyjątkowo. Poza swoim rewirem odzywa się bardzo rzadko. Nad rewirem lęgowym wydaje odgłos przypominający "didli-i". Gdy jest zaniepokojony woła "kikiki".

Pożywienie

Jego pokarmem są żądłówki, w szczególności osy, szerszenie, trzmiele i inne owady. Czasem łowi drobne kręgowce, na przykład żaby. Potrafi rozkopać gniazdo owadów i plastry z czerwiami przenosić do swojego gniazda. Pisklęta karmione są larwami trzmieli i os.

Rozmnażanie

Gniazduje na skraju lasu, zwykle wysoko na drzewie liściastym. Samica raz w roku od połowy maja do połowy czerwca składa 2 jaja, które wysiaduje samiec i samica przez 30-35 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 40 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Trzmielojad jest objęty całkowitą ochroną w Polsce.

Ciekawostki

Zimowiska trzmielojadów są najbardziej odległe ze wszystkich gatunków rodzimych ptaków drapieżnych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trzmielojady przylatują do Polski.
          Trwa okres składania jaj u trzmielojadów.
          Trzmielojady odlatują na zimowiska do Afryki.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.92 / 69.73%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-11-18, GAT-642




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.