Myszołów (zwyczajny)

Myszołów, myszołów zwyczajny (Buteo buteo) to najbardziej pospolity ptak szponiasty w Polsce. Myszołów ma szerokie skrzydła, zaokrąglone na końcu. Ogon jest krótki i bardzo szeroki. Ubarwienie bardzo różnorodne, najczęściej brązowe z jasną plamą na piersi. Są też osobniki czarne i białe. Podczas lotu skrzydła tworzą literę V.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Myszołów (zwyczajny) (Buteo buteo)

© DirkR - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten zamieszkuje prawie całą Europę, dużą część Azji i Afryki. W Polsce jest to średnio liczny ptak lęgowy na terenie całego kraju. Ptaki te są obecne na polach i łąkach, czasem polują w lasach.

Tryb życia i zachowanie

To częściowo wędrowny ptak. W Polsce wiele osobników pozostaje na zimę. Zdobyczy wypatruje z punktu obserwacyjnego, z ziemi lub w locie. Potrafi zawisnąć w miejscu. Lubi przesiadywać na stogach, słupach, przydrożnych drzewach. Wydaje wysokie, miauczące odgłosy.

Pożywienie

Myszołowy polują na gryzonie, krety, gady, ptaki, płazy, dżdżownice oraz owady. Nie gardzi padliną.

Rozmnażanie

Gniazduje wysoko na drzewie. Składanie jaj przypada na kwiecień. W lęgu jest ich od 2 do trzech, wyjątkowo 4-5. Wysiaduje je samiec i samica przez 33-35 dni. Po 7-8 tygodniach młode potrafią już latać. Całkowitą samodzielność uzyskują po kolejnych 7-8 tygodniach. Dojrzałość płciową uzyskują w 2-3 roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

To najliczniej występujący ptak drapieżny w Polsce.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania myszołowa w Polsce.
          Okres składania jaj przez myszołowa w Polsce.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18© medianauka.pl, 2015-04-21, GAT-762
©® Media Nauka 2008-2023 r.