Sęp afrykański

Sęp afrykański (Gyps africanus) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Upierzenie z wierzchu kremowobrązowe, brunatne. Głowa i szyja jest z rzadka tylko pokryta jaśniejszymi piórkami. Skóra w tych miejscach jest ciemnoszara. Silny dziób, zaostrzony i zagięty na końcu w dół jest czarny. Czarne są też oczy. Kuper oraz spód skrzydeł są białe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Sęp afrykański (Gyps africanus)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Gatunek występuje w Afryce na sawannach.

Tryb życia i zachowanie

Ma zwyczaj szybowania w powietrzu przez długi czas i wypatrywania padłych zwierząt. Jeżeli dużo sępów zbierze się wokół padliny, dochodzi do walk między nimi.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 94 cm, rozpiętość skrzydeł 218 cm.

Pożywienie

Sęp afrykański zjada padlinę, w szczególności miękkie tkanki.

Rozmnażanie

Gniazdo zakłada na drzewie. Jest duże. Samica składa tylko jedno jajo, które wysiaduje z samcem przez 56 dni. Młode dopiero po 130 dniach jest opierzone.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Drastycznie spada liczebność populacji tego gatunku.


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2019-01-27, GAT-2308
©® Media Nauka 2008-2023 r.