Omatnikowate

Omatnikowate (Theridiidae) to rodzina pająków, do której zaliczamy około 2200 gatunków, z czego w Polsce można spotkać 65.

Wygląd

Odwłok kulisty lub owalny, rzadziej wydłużony. Odnóża zwykle krótkie. Ubarwienie czarne, brązowe lub czerwonawe, o żywych barwach. Na odwłoku często charakterystyczny dla danego gatunku rysunek. Samce są mniejsze od samic.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Steatoda castaneaSteatoda castanea PL

Steatoda castanea

Steatoda castanea to gatunek pająka z rodziny Theridiidae. Ubarwienie jasnobrązowe, przez środek odwłoka biegnie biaława kreska.


Steatoda grossa 
Steatoda grossa  PL

Steatoda grossa 

Steatoda grossa to gatunek pająka z rodziny omatnikowatych (Theridiidae). Ubarwienie jasnobrązowe z ciemnym, pękatym odwłokiem u samicy.


Zyzuś tłuściochZyzuś tłuścioch PL

Steatoda bipunctata

Zyzuś tłuścioch (Steatoda bipunctata) to rodzimy pająk z rodziny omatnikowatych. Jego potoczna nazwa to fałszywa czarna wdowa. Pająk ten ma pękaty odwłok, większy i bardziej nabrzmiały u samicy.


Steatoda nobilisSteatoda nobilis

Steatoda nobilis

Steatoda nobilis to gatunek pająka z rodziny omatnikowatych (Theridiidae). Ubarwienie jasnobrązowe z ciemnym głowotułowiem, pękatym odwłokiem z charakterystycznym, marmurkowym rysunkiem.


Steatoda paykullianaSteatoda paykulliana

Steatoda paykulliana

Steatoda paykulliana to gatunek pająka z rodziny omatnikowatych (Theridiidae). Ubarwi


Czarna wdowaCzarna wdowa

Latrodectus mactans

Czarna wdowa (Latrodectus mactans) to gatunek pająka z rodziny omatnikowatych. To jeden z najbardziej jadowitych pająków świata. Ubarwienie czarne. Od spodu widoczna charakterystyczna, czerwona plama w kształcie klepsydry.

Inne gatunki

  • Anelosimus eximus

Występowanie i środowisko

Pająki te żyją na terenie całego kraju. Można je spotkać na łąkach, polach, w lasach lub w ludzkich zabudowaniach.

Tryb życia i zachowanie

To jadowite pająki, z których wiele buduje sieci łowne w postaci plątaniny nici.

To samotniki poza jednym wyjątkiem - jedynym pająkiem socjalnym na świecie Anelosimus eximus.

Samce potrafią wydawać dźwięki przez aparaty strydulacyjne.

Morfologia i anatomia

Krajowe gatunki osiągają wielkość od 1,2 do 10 mm bez odnóży. W całej rodzinie wielkość tych pająków nie przekracza 2 cm bez odnóży.

Rozmnażanie

Po kopulacji samice często zjadają swoich partnerów. Samica składa jaja w kokonie. Matka często opiekuje się nim, a także młodymi pajączkami.

Pożywienie

Polują na owady.

Ciekawostki

Do rodziny tej należy słynna czarna wdowa, która może swoim jadem uśmiercić człowieka.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
  • Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984

Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Największe pająki w Polsce

Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

Tarantula

Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?

Ile oczu ma pająk?

Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?


© medianauka.pl, 2021-11-23, RODZ-1562Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.