PL

Orszoł prążkowany

Orszoł prążkowany (Trichius fasciatus) to wyjątkowy chrząszcz z rodziny kruszczycowatych. Niektóre źródła klasyfikują ten gatunek w rodzinie żukowatych lub poświętnikowatych. To jedyny gatunek w Polsce z kruszczycowatych, który próbuje naśladować swoim ubarwieniem błonkówki wyposażone w żądło, głównie trzmiela (zjawisko mimikry). Pokrywy skrzydłowe są ubarwione żółto-czarno. Zdarzają się także osobniki całe czarne. Przód ciała jest pokryty gęstymi włoskami.


Orszoł prążkowany(Trichius fasciatus)
© hhelene - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

To gatunek żyjący w Europie. Na południu kontynentu żyje głównie na terenach górzystych, w środkowej części Europy można go spotkać na terenach pagórkowatych w środowisku leśnym.

Tryb życia i zachowanie

W akcie samoobrony unosi ciało na tylnych odnóżach, przypominając wówczas trzmiela. Podczas upału łatwo się płoszy. Okres lotu postaci dorosłej trwa od czerwca do lipca. Czasem można go już spotkać w kwietniu. Zimują larwy.

Morfologia i anatomia

Chrząszcz ten osiąga 9-12 mm długości ciała.

Pożywienie

Latem tego chrząszcza można spotkać na polanach, żerujących na kwiatach roślin głównie jeżyny, ligustru, ostu i dzikiej róży. Larwa żywi się próchnem.

Rozmnażanie

Cykl rozwojowy trwa dwa 9 lata. Samica składa jaja w próchniejącym drewnie. Larwa tego chrząszcza rozwija się w wilgotnym próchnie, zmurszałym drewnie drzew liściastych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Jest to najpiękniej ubarwiony orszoł w Europie.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-05-20, GAT-1360

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Orszoł prążkowany
         

Można spotkać orszoła prążkowanego na kwiatach na śródleśnych polanach.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.