Orszoł prążkowany

Orszoł prążkowany (Trichius fasciatus) to wyjątkowy chrząszcz z rodziny kruszczycowatych. Niektóre źródła klasyfikują ten gatunek w rodzinie żukowatych lub poświętnikowatych. To jedyny gatunek w Polsce z kruszczycowatych, który próbuje naśladować swoim ubarwieniem błonkówki wyposażone w żądło, głównie trzmiela (zjawisko mimikry). Pokrywy skrzydłowe są ubarwione żółto-czarno. Zdarzają się także osobniki całe czarne. Przód ciała jest pokryty gęstymi włoskami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Orszoł prążkowany (Trichius fasciatus)

© hhelene - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To gatunek żyjący w Europie. Na południu kontynentu żyje głównie na terenach górzystych, w środkowej części Europy można go spotkać na terenach pagórkowatych w środowisku leśnym.

Tryb życia i zachowanie

W akcie samoobrony unosi ciało na tylnych odnóżach, przypominając wówczas trzmiela. Podczas upału łatwo się płoszy. Okres lotu postaci dorosłej trwa od czerwca do lipca. Czasem można go już spotkać w kwietniu. Zimują larwy.

Morfologia i anatomia

Chrząszcz ten osiąga 9-12 mm długości ciała.

Pożywienie

Latem tego chrząszcza można spotkać na polanach, żerujących na kwiatach roślin głównie jeżyny, ligustru, ostu i dzikiej róży. Larwa żywi się próchnem.

Rozmnażanie

Cykl rozwojowy trwa dwa 9 lata. Samica składa jaja w próchniejącym drewnie. Larwa tego chrząszcza rozwija się w wilgotnym próchnie, zmurszałym drewnie drzew liściastych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Jest to najpiękniej ubarwiony orszoł w Europie.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Można spotkać orszoła prążkowanego na kwiatach na śródleśnych polanach.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-05-20, GAT-1360
©® Media Nauka 2008-2023 r.