PL

Kruszczyca złotawka

Kruszczyca złotawka (Cetonia aurata) to chyba najczęściej spotykany przedstawiciel kruszczycowatych w Polsce, charakteryzujący się zielonym, metalicznym pancerzem. Ciało jest dość masywne, głowa mała z krótkimi, zagiętymi, zakończonymi rozczapierzoną buławką czułkami. Przedplecze ma owalny kształt. Na pokrywach znajduje się szary deseń w postaci plam, układających się w niewielkie pasy. Wzięta w palce złotawka wydziela z odbytu biały płyn (co ją odróżnia od kwietnicy różówki). Ma też wyrostek na śródpiersiu w kształcie dziurki od klucza (różówka ma trójkątny wyrostek).


Kruszczyca złotawka (Cetonia aurata)
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Występuje na terenie całego kraju. Można go spotkać w miejscach nasłonecznionych, najczęściej na kwiatach, na skrajach lasów, w ogrodach, murawach. Często spotykany na różach.

Tryb życia i zachowanie

Chrząszcz ten bardzo dobrze lata, ale nie rozchyla przy tym swoich pokryw skrzydłowych. Skrzydła są wysuwane między szparami pokryw. Larwa porusza się jak dżdżownica i to czasem na plecach. Po wylinieniu imago zimuje w kokonie.

Pożywienie

Larwa żywi się butwiejącym drewnem lub butwiejącymi resztkami roślin w glebie.

Rozmnażanie

Larwa może się rozwijać w butwiejącym drewnie lub w ziemi. Przed przeobrażeniem zupełnym larwa buduje kokon.

Ochrona i zagrożenia

Chrząszcz ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Chrząszcz ten lata bez rozchylania pokryw skrzydłowych, a jego larwa porusza się na plecach.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-08-23, GAT-936

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Kruszczyca złotawka
      

Okres, w którym można często spotykać postać imago kruszczycy złotawki.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.