PL

Pachnica dębowa

Pachnica dębowa (Osmoderma eremita) to gatunek chrząszcza, u którego stwierdzono wydzielanie feromonów przez samce. Są ciemno ubarwione, pokrywy skrzydłowe z lekkim połyskiem. To największa krajowa kruszczyca.


Pachnica dębowa (Osmoderma eremita)
© Henrik Larsson - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Owada tego można spotkać na korze dębów, zlizujące soki wypływające z drzewa. Spotyka się go także na innych drzewach liściastych, a niekiedy nawet iglastych.

Tryb życia i zachowanie

Okres aktywności osobników dorosłych trwa od czerwca do lipca.

Morfologia i anatomia

Pachnica dębowa osiąga 22 do 32(40) cm długości ciała. Larwy osiągają do 10 cm długości.

Pożywienie

Larwy odżywiają się nadpróchniałe drewno ścian dziupli.

Rozmnażanie

Rozwój odbywa się w dziuplach z odpowiednią ilością próchna na dnie. Dziupla musi być ogrzewana przez promienie słońca, więc owady te rozwijają się zwykle w miejscach, gdzie rosną drzewa samotnie. Rozwój larw trwa 3 lata. Przed przepoczwarzeniem larwa tworzy skorupkę z próchna i odchodów - tak zwany kokolit. Przepoczwarzenie odbywa się latem. Dorosłe osobniki rzadko opuszczają drzewo żywiciela.

NT

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce gatunek ten znajduje się pod ochroną.

Ciekawostki

To wyjątkowy owad. Samce wabią samice wydzielając specyficzny zapach feromonu. Zwykle to samice wydzielają feromony - tu jest inaczej. Zapach jest na tyle silny, że umożliwia wyszukanie chrząszcza w okolicy. Przypomina zapach piżma.

To największy przedstawiciel rodziny kruszczycowatych w Polsce.

W niektórych źródłach dla populacji środkowo-europejskiej zaczyna się używać nazwy łacińskiej Osmoderma barbinata.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-07-22, GAT-1362

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Pachnica dębowa
          

Okres aktywności postaci dorosłej pachnicy dębowej.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.