logo

Parposz

Parposz (Alosa fallax) to gatunek morskiej ryby z rodziny śledziowatych. Ciało dość wysokie, bocznie spłaszczone. Wierzch niebieskozielony, spód srebrzysty. Po bokach cała biegnie kilka ciemnych plam. Płetwa grzbietowa jest krótka. Linii bocznej brak.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje u wybrzeży w Europie, północnej Afryce i na północy Półwyspu Arabskiego - od Islandii po Egipt. Parposz bywa poławiany w Bałtyku. Dziś bardzo rzadko spotykany.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi pelagiczny tryb życia. To ryba anadromiczna.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 40-50 cm, ciężar ciała 1-1,5(2) kg.

Pożywienie

Zjada przede wszystkim drobne skorupiaki i larwy innych ryb.

Rozmnażanie

Podczas tarła osobniki dorosłe nie jedzą. Na tarło parposz wchodzi do rzek od połowy kwietnia do początku czerwca. Samica składa 140-180 tysięcy jaj. Larwy mają 4 mm długości. Gdy osiągają 8-14 cm płyną w kierunku morza.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce parposz podlega ochronie ścisłej. W Polsce jest krytycznie zagrożony wymarciem.© medianauka.pl, 2019-06-21, GAT-632687
Pokrewne gatunki ryb

ikonaAloza
Alosa alosa
Śledziowate
Śledziowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach - Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
  • Joanna Grabowska, Michał Grabowski - Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas, 978-83-7705-827-5, Fenix 2015
Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki ryby akwarium
Kolorowe skarpetki wędkarza
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.