logo

Parposz

Parposz (Alosa fallax) to gatunek morskiej ryby z rodziny śledziowatych. Ciało dość wysokie, bocznie spłaszczone. Wierzch niebieskozielony, spód srebrzysty. Po bokach cała biegnie kilka ciemnych plam. Płetwa grzbietowa jest krótka. Linii bocznej brak.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje u wybrzeży w Europie, północnej Afryce i na północy Półwyspu Arabskiego - od Islandii po Egipt. Parposz bywa poławiany w Bałtyku. Dziś bardzo rzadko spotykany.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi pelagiczny tryb życia. To ryba anadromiczna.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 40-50 cm, ciężar ciała 1-1,5(2) kg.

Pożywienie

Zjada przede wszystkim drobne skorupiaki i larwy innych ryb.

Rozmnażanie

Podczas tarła osobniki dorosłe nie jedzą. Na tarło parposz wchodzi do rzek od połowy kwietnia do początku czerwca. Samica składa 140-180 tysięcy jaj. Larwy mają 4 mm długości. Gdy osiągają 8-14 cm płyną w kierunku morza.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce parposz podlega ochronie ścisłej. W Polsce jest krytycznie zagrożony wymarciem.


© medianauka.pl, 2019-06-21, GAT-632687
Pokrewne gatunki ryb

ikonaAloza
Alosa alosa
Śledziowate
Śledziowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach - Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
  • Joanna Grabowska, Michał Grabowski - Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas, 978-83-7705-827-5, Fenix 2015
Polecamy w naszym sklepie

Atlas ryb akwariowych - 150 gatunków
Ekologiczna torba bawełniana - Ryby
Kolorowe skarpetki Miasto
Atlas ryb polskich. 140 gatunków
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.