Pekari

Pekari (Tayassuidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 3 gatunki w 1 rodzaju. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków.

Wygląd

Od świniowatych różnią się dłuższymi kończynami i mniejszymi racicami. Mają też małe kły, skierowane ku dołowi. Tylne kończyny są dwa duże palce, jeden mały boczny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Pekarczyk czakoańskiPekarczyk czakoański

Catagonus wagneri

Pekarczyk czakoański (Catagonus wagneri) to gatunek ssaka z rodziny pekari. Sierśc jest dłuższa na karku i po bokach, gdzie widoczny jest delikatny biały kołnierz.


Pekari białobrodyPekari białobrody

Tayassu pecari

Pekari białobrody (Tayassu pecari) to ssak z rodziny pekari. Ubarwienie brunatne lub szarawe. Na spodzie wyraźnie widoczna biała broda.


Pekari obrożnyPekari obrożny

Pecari tajacu

Pekari obrożny to ssak z rodziny pekari. Ciało pekari pokrywa szczecina w kolorze szarym lub brunatnym. Na ciele znajduje się jasna obroża. Ssak ten występuje w Ameryce Południowej i Środkowej.

Występowanie i środowisko

Żyją w Ameryce Środkowej i Południowej. Zamieszkują lasy i zarośla.

Tryb życia i zachowanie

Pekari żyją w grupach nawet 100 osobników, które bronią swojego terytorium. Są aktywne w nocy oraz w chłodne okresy dnia.

Morfologia i anatomia

Żołądek jest zbudowany z trzech komór.

Rozmnażanie

Pekari charakteryzuje (podobnie jak świniowate) duża płodność. W miocie jest kilkanaście prosiąt. Ciąża trwa około 145 dni. Matka opiekuje się młodymi 2-3 miesiące.

Pożywienie

Są wszystkożerne, choć podstawę stanowi pokarm roślinny. Pokarmu szukają pod ziemią, rozgrzebując ryjem ściółkę. Zjadają padlinę, ssaki i ich noworodki.
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-120

Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Leniwce Puzzle
Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.