Pekari
Pekari (Tayassuidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 3 gatunki w 1 rodzaju. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków.
Wygląd
Od świniowatych różnią się dłuższymi kończynami i mniejszymi racicami. Mają też małe kły, skierowane ku dołowi. Tylne kończyny są dwa duże palce, jeden mały boczny.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Catagonus wagneri
Pekarczyk czakoański (Catagonus wagneri) to gatunek ssaka z rodziny pekari. Sierśc jest dłuższa na karku i po bokach, gdzie widoczny jest delikatny biały kołnierz.

Tayassu pecari
Pekari białobrody (Tayassu pecari) to ssak z rodziny pekari. Ubarwienie brunatne lub szarawe. Na spodzie wyraźnie widoczna biała broda.

Pecari tajacu
Pekari obrożny to ssak z rodziny pekari. Ciało pekari pokrywa szczecina w kolorze szarym lub brunatnym. Na ciele znajduje się jasna obroża. Ssak ten występuje w Ameryce Południowej i Środkowej.
Występowanie i środowisko
Żyją w Ameryce Środkowej i Południowej. Zamieszkują lasy i zarośla.
Tryb życia i zachowanie
Pekari żyją w grupach nawet 100 osobników, które bronią swojego terytorium. Są aktywne w nocy oraz w chłodne okresy dnia.
Morfologia i anatomia
Żołądek jest zbudowany z trzech komór.
Rozmnażanie
Pekari charakteryzuje (podobnie jak świniowate) duża płodność. W miocie jest kilkanaście prosiąt. Ciąża trwa około 145 dni. Matka opiekuje się młodymi 2-3 miesiące.
Pożywienie
Są wszystkożerne, choć podstawę stanowi pokarm roślinny. Pokarmu szukają pod ziemią, rozgrzebując ryjem ściółkę. Zjadają padlinę, ssaki i ich noworodki.
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-120