Piskorz

Piskorz (Misgurnus fossilis) to gatunek ryby z rzędu karpiokształtnych, z rodziny piskorzowatych. Ma węgorzowate ciało, niewielką głowę z otworem gębowym o dolnym położeniu. Wokół otworu gębowego znajduje się 5 par wąsów. Pod każdym z oczu wyrasta ostry kolec. Ciało zwykle pokrywa gruba warstwa śluzu. Ubarwienie brązowe z pasami, które biegną przez całą długość ciała.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje w wodach stojących i wolno płynących, nawet okresowo wysychających. Występuje nawet w rowach melioracyjnych. Jest obecny w Europie Środkowej i Wschodniej. U nas jest pospolity, aczkolwiek nie występuje licznie.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Przejawia aktywność po zmierzchu. Za dnia staje się bardzo aktywny podczas nagłego spadku ciśnienia. Przed burzą pływa aktywnie przy powierzchni wody.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość do 35 cm, jednak zwykle odławia się mniejsze osobniki. Płetwa tłuszczowa nie występuje. Łuski są ukryte w skórze. Jest to gatunek odporny na brak tlenu w wodzie. Powietrze może pobierać z atmosfery. Tlen przyswajany jest przez silnie ukrwione jelito.

Pożywienie

Piskorz poluje na faunę denną. Zwierzęcą dietę uzupełnia czasem pokarmem roślinnym.

Rozmnażanie

Piskorz trze się od kwietnia do czerwca. Na tarło wybiera płycizny z wodną roślinnością. W ciągu kilku tygodni samica składa do 170 000 jaj. Po maksymalnie 10 dniach z jaj wylęgają się larwy ze skrzelami zewnętrznymi. Dojrzałość płciową młode osobniki uzyskują w trzecim roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Piskorz nie jest obiektem połowów wędkarzy. W Polsce jest objęty częściową ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Piskorze były niegdyś używane jako żywe barometry. Były hodowane przez chłopów w celach przewidywania pogody. Przy spadku ciśnienia ryby te pływają aktywnie tuż przy powierzchni.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

  • Misgurnis fossilis (Berg, 1949) - [błąd ort.]


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres tarła u piskorza.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb

ikonaBocja wspaniała
Chromobotia macracanthus
ikonaBocja karłowata
Yasuhikotakia sidthimunki
ikonaBocja pręgowana
Botia striata
ikona
Botia almorhae
ikonaKoza dunajska
Cobitis elongatoides
Piskorzowate
Piskorzowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-29, GAT-4201
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.