Piskorzowate

Piskorzowate (Cobitidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu karpiokształtnych, do której zaliczamy około 20 rodzajów ryb. W Europie żyje około 10 gatunków. W Polsce występują 4 gatunki.

Ciało tych ryb w zależności od gatunku może przybierać różny kształt. Zwykle jest walcowate i wydłużone. Jedne ryby mają zwarte i krępe kształty, inne są węgorzowate. Zwykle wokół otworu gębowego znajduje się od 6 do 12 wąsów. Gatunki wyposażone w kolce zwykle mają jaskrawe ubarwienie, inne gatunki mają ubarwienie ochronne.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Ryby te można spotkać w Europie, Azji i Afryce. Piskorzowate zamieszkują dna śródlądowych zbiorników wodnych. Największa liczba gatunków żyje w środkowej i południowej części Azji.

Tryb życia i zachowanie

Piskorzowate prowadzą przydenny tryb życia. Niektóre gatunki w obliczu zagrożenia zagrzebują się w podłożu.

Morfologia i anatomia

Łuski są ukryte w skórze lub w ogóle nie występują. Pęcherz pławny tych ryb ma kostny element i reaguje na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Nadmiar powietrza jest wydychany przez otwór gębowy. Zęby gardłowe są drobne, ustawione w jednym szeregu. Wiele gatunków jest wyposażonych w kolce obronne, które umiejscowione są po bokach głowy.

Wiele gatunków może oddychać powietrzem atmosferycznym. Należą do nich takie rodzime gatunki jak piskorz i koza. Powietrze dostaje się do dobrze ukrwionych jelit, gdzie tlen jest przyswajany.

Piskorzowate osiągają długość od 2 do 35 cm długości ciała.

Rozmnażanie

Samice składają ikrę, która przykleja się do obiektów znajdujących się na dnie zbiornika.

Pożywienie

Ryby te polują na faunę denną. Większe gatunki polują na ryby.

Ciekawostki

Piskorzowate były niegdyś używane jako żywe barometry. Piskorz z gatunku Misgurnus fossilis był hodowany przez chłopów w celach przewidywania pogody. Przy spadku ciśnienia ryby te pływają przy powierzchni.

Piskorze potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym!

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Okres tarła kozy dunajskiej.
         Okres tarła u kozy pospolitej (kózki).
         Okres tarła u piskorza.




Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-08-29, RODZ-1021



©® Media Nauka 2008-2023 r.