Płaskogłówkowate
Płaskogłówkowate (Platycephalidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu skorpenokształtnych, do której zaliczamy ponad 40 gatunków.
Wygląd
Ryby te maja spłaszczone grzbieto-brzusznie głowy. Na ciele pełno wyrostków. Ubarwienie zmienne. Przypominają trochę krokodyle.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Cociella crocodila
Cociella crocodila to gatunek morskiej ryby z rodziny płaskogłówkowatych. Ubarwienie kryptyczne, brązowo-zielonkawe z ciemnymi plamami. Oczy wyłupiaste umieszczone na wierzchniej stronie silnie spłaszczonej grzbieto-brzusznie głowie.

Cymbacephalus beauforti
Cymbacephalus beauforti to ryba z rodziny płaskogłówkowatych. Przypomina nieco krokodyla. Głowa spłaszcozna grzbietowo-brzusznie. Ciało walcowate, zwężające się ku tyłowi. Na głowie wyrostki. Ubarwienie zmienne.

Onigocia spinosa
Onigocia spinosa to gatunek ryby morskiej z rodziny płaskogłówkowatych. Ubarwienie brązowawe, czerwonawe z marmurkowym deseniem.

Papilloculiceps longiceps
Papilloculiceps longiceps to gatunek ryby morskiej z rodziny płaskogłówkowatych. Ryba ta ma ubarwienie szaro-zielonkawe, z marmurkowym deseniem. Głowa spłaszczona grzbieto-brzusznie.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.




Inne gatunki
- Cociella heemstrai
- Cociella punctata
- Cociella somaliensis
- Grammoplites suppositus
- Grammoplites vittatus
- Inegocia japonica
- Kumococius rodericensis
- Leviprora inops
- Onigocia bimaculata
- Onigocia grandisquama
- Onigocia macrolepis
- Onigocia oligolepis
- Onigocia pedimacula
- Platycephalus indicus
- Rogadius asper
- Rogadius fehlmanni
- Rogadius mcgroutheri
- Rogadius patriciae
- Rogadius pristiger
- Rogadius serratus
- Rogadius welanderi
- Solitas gruveli
- Sorsogona humerosa
- Sorsogona melanoptera
- Sorsogona nigripinna
- Sorsogona portuguesa
- Sorsogona prionota
- Sorsogona tuberculata
- Suggrundus cooperi
- Suggrundus macracanthus
- Sunagocia arenicola
- Sunagocia carbunculus
- Sunagocia otaitensis
- Thysanophrys celebica
- Thysanophrys chiltonae
- Thysanophrys randalli
- Thysanophrys rarita
- Thysanophrys springeri
- Thysanophrys tricaudata
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2019-06-18, RODZ-983