Pławikonik

Pławikonik (Hippocampus hippocampus) to gatunek morskiej ryby z rodziny igliczniowatych. Ten konik morski ma zmienne, brązowo-żółtawe, czasem czerwonawe, zielonkawe ubarwienie z jasnymi kropkami i plamkami. Ma bardzo typowy wygląd dla tego rodzaju. Głowa i szyja przypomina do złudzenia koński łeb. Płetwy brzusznej i ogonowej nie ma. Ogon spiralnie zawija się i służy do zaczepiania się wokół morskiej roślinności.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pławikonik (Hippocampus hippocampus)

© phototrip.cz – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Pławikonik występuje u wybrzeży Europy i Afryki, jest obecny w Morzu Śródziemnym. W Bałtyku nie występuje. Pływa pośród wodorostów. Nie występuje w Morzu Czarnym w odróżnieniu od blisko spokrewnionego pławikonika sargassowego (wcześniej czasem uznawanego za podgatunek pławikonika).

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk

Tryb życia i zachowanie

Pływa głową do góry, ogonem zaczepiając się o morską roślinność.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15 cm.

Pożywienie

Poluje na drobne bezkręgowce.

Rozmnażanie

Samiec i samica odbywają taniec godowy. Samica składa jaja do komory w brzuchu samca, gdzie zachodzi zapłodnienie. Tam aż do wylęgu młode rozwijają się.

Ochrona i zagrożenia DD

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na brak danych nie określono statusu zagrożenia wymarciem dla tego gatunku.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Włodzimierz Załachowski – Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992

© medianauka.pl, 2022-12-11, GAT-634050
©® Media Nauka 2008-2023 r.