Pławikonik sargassowy
Pławikonik sargassowy, pławikonik plamisty (Hippocampus guttulatus) to gatunek morskiej ryby z rodziny igliczniowatych. Ten konik morski ma brązowo-żółtawe, czerwonawe, zielonkawe ubarwienie z jasnymi kropkami. Ma typowy wygląd dla tego rodzaju. Na głowie i karku cienkie wypustki. Płetwy brzusznej i ogonowej nie ma.
Zdjęcia – galeria
Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Grigory Bruev – stock.adobe.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko
Pławikonik sargassowy występuje u wybrzeży Europy, jest obecny w Morzu Śródziemnym i Czarnym. W Bałtyku nie występuje. Pływa pośród wodorostów.
ryba morska
Atlantyk
Morze Śródziemne
Tryb życia i zachowanie
Pływa głową do góry, ogonem zaczepiając się o morską roślinność.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 15 cm.
Pożywienie
Poluje na drobne bezkręgowce.
Rozmnażanie
Po tańcu godowym samica składa jaja do komory w brzuchu samca. Tam od zapłodnienia aż do wylęgu młode rozwijają się.
Ochrona i zagrożenia DD
W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na brak danych nie określono statusu zagrożenia wymarciem dla tego gatunku.
Synonimy
W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:
- Hippocampus filamentosus Duméril, 1870
- Hippocampus longirostris Schinz, 1822
- Hippocampus ramulosus Leach in Leach & Nodder, 1814
Pokrewne gatunki ryb
Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin – Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych - wizualny przewodnik opisujący 1250 gatunków., ISBN 978-83-8172-649-8, Dragon 2020
- Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
- Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski – Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008
- Stanislav Frank – Wielki Atlas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
© medianauka.pl, 2022-12-11, GAT-634049