Igliczniowate

Igliczniowate (Syngnathidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu igliczniokształtnych, do której zaliczamy ponad 200 gatunków.

Iglicznie mają wydłużone pyski z maleńkim otworem gębowym. Ciało posiada kostny pancerz. Koniki morskie (pławikoniki) mają chwytny ogon i głowę ustawioną pod kątem prostym do osi ciała.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Występują we wszystkich ciepłych i umiarkowanie ciepłych wodach morskich na świecie. Największa różnorodność gatunków występuje w Oceanie Indyjskim oraz w zachodniej części Pacyfiku. Iglicznie występują w wodach płytkich o różnorodnym dnie.

Rozmnażanie

Samica podczas tańca godowego przekazuje jaja samcowi, który je inkubuje tuż po zapłodnieniu w specjalnej kieszeni na brzuchu.

Ciekawostki

Konika morskiego pierwszy opisał Arystoteles.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-06-23, RODZ-1020©® Media Nauka 2008-2023 r.