Pstrążeniowate, pstrążenicowate

Pstrążeniowate, pstrążenicowate (Gasteropelecidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu kąsaczokształtnych, do której zaliczamy 9 gatunków w trzech rodzajach.

Najbardziej charakterystyczna jest bardzo duża, wysklepiona część piersiowa ciała tych ryb. Linia szczytu głowy jest przedłużeniem prostej linii grzbietu, a otwór gębowy jest w położeniu górnym. Ciało jest bocznie spłaszczone. Oczy są zwykle duże. Płetwy piersiowe przypominają skrzydła. Po bokach ciała występują srebrne łuski.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują słodkie wody śródlądowe w Ameryce Środkowej i Południowej. Przebywają większość czasu tuż przy powierzchni wody.

Tryb życia i zachowanie

Gdy ryba czuje się zagrożona potrafi wyskoczyć nad powierzchnię wody i przefrunąć na małą odległość, trzepocząc przy tym płetwami.

Morfologia i anatomia

Są to ryby o długości ciała od 2,5 cm do 8 cm w naturze. Okazy hodowlane bywają większe. Wszystkie płetwy są dobrze rozwinięte.

Rozmnażanie

Samica składa ikrę pośród korzeni roślinności wodnej. Nie opiekuje się potomstwem.

Pożywienie

Polują na owady spadające do wody.

Ochrona i zagrożenia

Ryby te nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Ryby te potrafią fruwać nad powierzchnią wody na małe dystanse.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki





Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2017-01-05, RODZ-965



©® Media Nauka 2008-2023 r.