Spis treści:
Ptaszniki
Ptaszniki, ptasznikowate (Theraphosidae) to rodzina pająków, do której zaliczamy około 600-1000 gatunków dużych pająków.
Wygląd
Mają duże rozmiary, gęste owłosienie i potężne szczękoczułki. Są czarne, brązowe, często z jaskrawymi barwami.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Aphonopelma caniceps
Aphonopelma caniceps to mało agresywny ptasznik z rodziny Theraphosidae. Ubarwienie czarne, grzbiet z wierzchu jest brązowawy. Wraz z odnóżami pająk ten może mierzyć nawet 15 cm.

Aphonopelma caniceps
Ptasznik czarny (Aphonopelma caniceps) to aktywny wieczorem i w nocy duży pająk o czarnym ubarwieniu. Odwłok porośnięty jest włoskami pokrytymi drażniącą substancją. Kopie głębokie nory o długości powyżej 30 cm. Nie jest agresywny.

Brachypelma smithi
Ptasznik czerwonokolanowy (Brachypelma smithi) to gatunek dużego pająka z rodziny ptasznikowatych. To pięknie ubarwiony pająk. To łagodny pająk, ma dość spokojne usposobienie, a jego jad nie jest groźny dla człowieka.

Theraphosa blondi
Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) to gatunek pająka z rodziny ptaszników. To największy pająk świata. Samica jest większa od samca. Występują dwie formy barwne: brązowa i czarna.

Poecilotheria fasciata
Ptasznik indyjski (Poecilotheria fasciata) to gatunek dużego pająka z rodziny ptaszników. o brązowym ubarwieniu ciała z charakterystycznym rysunkiem na odwłoku i głowotułowiu. Przednie odnóża żółtawe u nasady.

Avicularia metallica
Ptasznik metaliczny (Avicularia metallica) to gatunek dużego pająka z rodziny ptaszników, często spotykany w hodowli. Ma łagodne usposobienie.

Lasiodora parahybana
Ptasznik olbrzymi (Lasiodora parahybana) to gatunek dużego pająka z rodziny ptasznikowatych. To jeden z największych pająków na świecie. Ptasznik ten żyje w Brazylii w Ameryce Południowej. Zamieszkuje suche tereny w lasach i na stepach.

Avicularia versicolor
Ptasznik wielobarwny (Avicularia versicolor) to gatunek dużego pająka z rodziny ptaszników, jeden z najbardziej kolorowych ptaszników, często spotykany w hodowli. Głowotułów ma niebiesko-zielonkawe ubarwienie. Reszta jest czarna.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.








Występowanie i środowisko
Ptaszniki są obecne na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Najwięcej gatunków żyje w strefie zwrotnikowej, w Ameryce Południowej. W Polsce ptaszniki nie występują w naturze. Pająki z rodziny gryzielowatych są blisko spokrewnione z ptasznikami.
Pająki te przebywają w norach, szczelinach, dziuplach, rurkowatych sieciach.
Tryb życia i zachowanie
To często bardzo jadowite pająki. Poza jadem posiadają inną jeszcze broń w postaci włosów na odwłoku, które zwierzę potrafi odrzucić w kierunku napastnika lub ofiary.
Ptaszniki nie budują sieci łownych. Polują aktywnie.
Prowadzą najczęściej nocny i zmierzchowy tryb życia.
Morfologia i anatomia
Ptaszniki osiągają nawet 11 cm długości głowotułowia z odwłokiem i nawet 25-30 cm rozpiętości nóg.
Drugi człon szczękoczułek jest ustawiony równolegle do osi ciała, co stanowi cechę charakterystyczną ptaszników.
Pożywienie
Polują na owady, a czasem nawet małe kręgowce.
Ciekawostki
Nazwa "ptasznik" wywodzi się stąd, że pająki z tej rodziny są w stanie upolować małe ptaki.
Nazwa ptaszniki, ptasznikowce (Mygalomorphae) oznacza także nazwę infrarzędu pająków.
To często groźne zwierzęta. Są gatunki tak jadowite, że są w stanie uśmiercić człowieka.
Ptaszniki są spotykane w amatorskich hodowlach i trzymane w terrarium.
Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?
Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?
Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?
Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?
© medianauka.pl, 2021-11-21, RODZ-71