Ptaszniki

Ptaszniki, ptasznikowate (Theraphosidae) to rodzina pająków, do której zaliczamy około 600-1000 gatunków dużych pająków.

Wygląd

Mają duże rozmiary, gęste owłosienie i potężne szczękoczułki. Są czarne, brązowe, często z jaskrawymi barwami.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Aphonopelma canicepsAphonopelma caniceps

Aphonopelma caniceps

Aphonopelma caniceps to mało agresywny ptasznik z rodziny Theraphosidae. Ubarwienie czarne, grzbiet z wierzchu jest brązowawy. Wraz z odnóżami pająk ten może mierzyć nawet 15 cm.


Ptasznik czarnyPtasznik czarny

Aphonopelma caniceps

Ptasznik czarny (Aphonopelma caniceps) to aktywny wieczorem i w nocy duży pająk o czarnym ubarwieniu. Odwłok porośnięty jest włoskami pokrytymi drażniącą substancją. Kopie głębokie nory o długości powyżej 30 cm. Nie jest agresywny.


Ptasznik czerwonokolanowyPtasznik czerwonokolanowy

Brachypelma smithi

Ptasznik czerwonokolanowy (Brachypelma smithi) to gatunek dużego pająka z rodziny ptasznikowatych. To pięknie ubarwiony pająk. To łagodny pająk, ma dość spokojne usposobienie, a jego jad nie jest groźny dla człowieka.


Ptasznik goliatPtasznik goliat

Theraphosa blondi

Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) to gatunek pająka z rodziny ptaszników. To największy pająk świata. Samica jest większa od samca. Występują dwie formy barwne: brązowa i czarna.


Ptasznik indyjskiPtasznik indyjski

Poecilotheria fasciata

Ptasznik indyjski (Poecilotheria fasciata) to gatunek dużego pająka z rodziny ptaszników. o brązowym ubarwieniu ciała z charakterystycznym rysunkiem na odwłoku i głowotułowiu. Przednie odnóża żółtawe u nasady.


Ptasznik metalicznyPtasznik metaliczny

Avicularia metallica

Ptasznik metaliczny (Avicularia metallica) to gatunek dużego pająka z rodziny ptaszników, często spotykany w hodowli. Ma łagodne usposobienie.


Ptasznik olbrzymiPtasznik olbrzymi

Lasiodora parahybana

Ptasznik olbrzymi (Lasiodora parahybana) to gatunek dużego pająka z rodziny ptasznikowatych. To jeden z największych pająków na świecie. Ptasznik ten żyje w Brazylii w Ameryce Południowej. Zamieszkuje suche tereny w lasach i na stepach.


Ptasznik wielobarwnyPtasznik wielobarwny

Avicularia versicolor

Ptasznik wielobarwny (Avicularia versicolor) to gatunek dużego pająka z rodziny ptaszników, jeden z najbardziej kolorowych ptaszników, często spotykany w hodowli. Głowotułów ma niebiesko-zielonkawe ubarwienie. Reszta jest czarna.

Występowanie i środowisko

Ptaszniki są obecne na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Najwięcej gatunków żyje w strefie zwrotnikowej, w Ameryce Południowej. W Polsce ptaszniki nie występują w naturze. Pająki z rodziny gryzielowatych są blisko spokrewnione z ptasznikami.

Pająki te przebywają w norach, szczelinach, dziuplach, rurkowatych sieciach.

Tryb życia i zachowanie

To często bardzo jadowite pająki. Poza jadem posiadają inną jeszcze broń w postaci włosów na odwłoku, które zwierzę potrafi odrzucić w kierunku napastnika lub ofiary.

Ptaszniki nie budują sieci łownych. Polują aktywnie.

Prowadzą najczęściej nocny i zmierzchowy tryb życia.

Morfologia i anatomia

Ptaszniki osiągają nawet 11 cm długości głowotułowia z odwłokiem i nawet 25-30 cm rozpiętości nóg.

Drugi człon szczękoczułek jest ustawiony równolegle do osi ciała, co stanowi cechę charakterystyczną ptaszników.

Pożywienie

Polują na owady, a czasem nawet małe kręgowce.

Ciekawostki

Nazwa "ptasznik" wywodzi się stąd, że pająki z tej rodziny są w stanie upolować małe ptaki.

Nazwa ptaszniki, ptasznikowce (Mygalomorphae) oznacza także nazwę infrarzędu pająków.

To często groźne zwierzęta. Są gatunki tak jadowite, że są w stanie uśmiercić człowieka.

Ptaszniki są spotykane w amatorskich hodowlach i trzymane w terrarium.
Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Największe pająki w Polsce

Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

Tarantula

Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?

Ile oczu ma pająk?

Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?


© medianauka.pl, 2021-11-21, RODZ-71Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.