Ropucha paskówka

Ropucha paskówka (Epidalea calamita) to płaz z rodziny ropuchowatych. Grzbiet jest popielaty z charakterystycznym jasnym paskiem wzdłuż kręgosłupa. Pasek ten odróżnia ropuchę paskówkę od ropuchy zielonej. Ciało pokryte jest brodawkami i ciemnozielonymi plamami.

Na podeszwowej stronie IV palców występują 2 rzędy modzeli stawowych. Tęczówki oczu są złociste, źrenice są ciemne, poprzeczne. Parotydy są obecne, ale małe, umiejscowione daleko od oczu. Błony bębenkowe nie są widoczne. Samiec ma pojedynczy worek powietrzny na dnie jamy gębowej. W okresie godowym na powierzchni trzech palców przednich kończyn pojawiają się czarne modzele godowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Ropucha paskówka (Epidalea calamita)

© bennytrapp – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Paskówka zamieszkuje Europę i zachodnią część Azji. W Polsce ropuchy te nie są pospolite, choć występują na terenie prawie całego kraju. Płaz ten preferuje tereny o lekkich i suchych glebach, w tym ruchome wydmy morskie. Granica zasięgu pionowego to 1950 m n.p.m. w Hiszpanii.

Tryb życia i zachowanie

Ropucha paskówka podczas godów jest aktywna całą dobę. Poza tym okresem jest aktywna o zmierzchu i w nocy. Potrafi szybko biegać. Można ją nawet pomylić z przebiegającą w nocy myszą. Zimuje na lądzie.

Pożywienie

Owady, pająki, dżdżownice i ślimaki.

Rozmnażanie

Okres godowy ma miejsce w maju-czerwcu. Samce nawołują samice odgłosem podobnym do śpiewu kanarka. Samice składają jaja w postaci dwóch dwumetrowych sznurów, zawierających 3000-4000 jaj. Kijanki są czarne i osiągają długość 3 cm. Po przeobrażeniu młode ropuchy paskówki mają 1 cm długości.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To rzadki w Polsce gatunek płaza. Jest u nas pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Ropucha paskówka jest odporna na suszę i wysokie zasolenie wody.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Trwa okres snu zimowego ropuchy paskówki. Zimę spędza w norach, pod kamieniami, kłodami.
        Trwa okres godowy ropuchy paskówki. Samce wędrują do zbiorników wody i jeśli temperatura otoczenia osiaga 15°C zaczynają nawoływać samice. Po złożeniu skrzeku samice opuszczają zbiornik. Samce nadal nawołują, czasem do końca lipca.
        Trwa rozwój kijanek ropuchy paskówki (50-60 dni), kończący się przeobrażeniem w małe ropuszki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki płazów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2013-03-28, GAT-397
Data aktualizacji artykułu: 2023-04-10
©® Media Nauka 2008-2023 r.