PL

Ropucha zielona

Ropucha zielona (Bufo viridis) to piękny płaz z rodziny ropuchowatych. Ciało ropuchy zielonej jest jasnopopielate, pokryte zielonymi plamami, nieco ciemniejszymi u samic. Oprócz zielonych plam ciało pokrywają brodawki, które po bokach mają czerwone czubki. Niektóre podgatunki mają zabarwienie brązowe. Wzdłuż kręgosłupa może występować jasny pas, jednak w odróżnieniu od ropuchy paskówki nigdy nie ma odcienia żółtego, nie przecina plam i nie biegnie wzdłuż całego odcinka kręgosłupa.
Oczy mają poziome, eliptyczne źrenice, tęczówki mają kolor żółty. Zdarzają się także czerwone tęczówki. Parotydy są gładkie i płaskie. Wyraźnie widać błony bębenkowe. Na IV palcu są obecne modzele stawowe. Samiec ma worek powietrzny na dnie jamy gębowej.


Ropucha zielona (Bufo viridis)
© viter - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Ropucha zielona zamieszkuje Europę Środkową, Południową i Wschodnią, Afrykę Północną, Syrię, Irak, Iran. Zasięg występowania w Azji kończy się na Kazachstanie, Pakistanie, Mongolii, Tybecie i Himalajach. Zamieszkuje suche łąki, pola uprawne, tereny kamieniste, rudery. Jest pospolita w Polsce. Zakres pionowego występowania w Polsce to 1000 m n.p.m. W Himalajach spotykano ropuchę zieloną na wysokości 4500 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Samce w okresie godowym wydają odgłosy podobne do śpiewu kanarka. Ropucha zielona jest aktywna o zmierzchu i w nocy, za wyjątkiem okresu lęgowego, podczas którego jest aktywna całą dobę. Zapada w sen zimowy od września-października do marca. Zimuje na lądzie w norach.

Pożywienie

Zjada głównie owady i pająki.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na maj. Ropusze zielonej wystarczy dowolny zbiornik wody, nawet bez roślinności (np. fontanna). Rozród następuje w przypadkowych zbiornikach, nawet kałużach. W odróżnieniu od większości płazów, ropucha zielona nie wraca do zbiornika, w którym przeszła rozwój larwalny. Również zasolenie wody nie jest wielką przeszkodą w rozmnażaniu. Samiec wabi partnerkę za pomocą śpiewu i łapie ją w ampleksusie pachowym. Jeżeli jest odpowiednia temperatura i są opady deszczu, to samica (z samcem na grzbiecie) składa jaja w postaci dwóch, czterometrowych sznurów. Liczba złożonych jaj waha się od 7000 do 10 000 sztuk. Po 3-6 dniach wylęgają się z nich czarne kijanki, które osiągają rozmiary 5 cm. Po przeobrażeniu młode ropuchy mają 1-1,5 cm długości.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to płaz, który znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

To najczęściej wchodzący do zabudowań ludzkich płaz Europy. Dość często można spotkać ropuchę zieloną nawet w centrach miast.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-03-28, GAT-396

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Ropucha zielona
     

Ropucha zielona zimuje w ziemi, pod kamieniami lub w różnych zabudowaniach.

          

Ropucha zielona przygotowuje się do zimowania

          

Ropucha zielona rozpoczyna gody. Samiec i samica kopulują w małych zbiornikach wodnych. Samiec wydaje odgłosy godowe, przypominające trel ptaków.

          

Ropucha zielona składa w maju skrzek w postaci dwóch 4-metrowych równoległych sznurów.

          

Pojawiają się kijanki ropuchy zielonej.

          

Trwa rozwój kijanek ropuchy zielonej.

           

Kijanki (o długość do 40 mm) przeobrażają się w postać dorosłego osobnika (do 15 mm długości) i małe ropuszki opuszczają wodę.

         

Na lądzie można spotkać młode i stare osobniki ropuchy zielonej

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.