logo

Ropucha zielona

Ropucha zielona (Bufo viridis) to piękny płaz z rodziny ropuchowatych. Ciało ropuchy zielonej jest jasnopopielate, pokryte zielonymi plamami, nieco ciemniejszymi u samic. Oprócz zielonych plam ciało pokrywają brodawki, które po bokach mają czerwone czubki. Niektóre podgatunki mają zabarwienie brązowe. Wzdłuż kręgosłupa może występować jasny pas, jednak w odróżnieniu od ropuchy paskówki nigdy nie ma odcienia żółtego, nie przecina plam i nie biegnie wzdłuż całego odcinka kręgosłupa.
Oczy mają poziome, eliptyczne źrenice, tęczówki mają kolor żółty. Zdarzają się także czerwone tęczówki. Parotydy są gładkie i płaskie. Wyraźnie widać błony bębenkowe. Na IV palcu są obecne modzele stawowe. Samiec ma worek powietrzny na dnie jamy gębowej.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ropucha zielona zamieszkuje Europę Środkową, Południową i Wschodnią, Afrykę Północną, Syrię, Irak, Iran. Zasięg występowania w Azji kończy się na Kazachstanie, Pakistanie, Mongolii, Tybecie i Himalajach. Zamieszkuje suche łąki, pola uprawne, tereny kamieniste, rudery. Jest pospolita w Polsce. Zakres pionowego występowania w Polsce to 1000 m n.p.m. W Himalajach spotykano ropuchę zieloną na wysokości 4500 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Samce w okresie godowym wydają odgłosy podobne do śpiewu kanarka. Ropucha zielona jest aktywna o zmierzchu i w nocy, za wyjątkiem okresu lęgowego, podczas którego jest aktywna całą dobę. Zapada w sen zimowy od września-października do marca. Zimuje na lądzie w norach.

Pożywienie

Zjada głównie owady i pająki.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na maj. Ropusze zielonej wystarczy dowolny zbiornik wody, nawet bez roślinności (np. fontanna). Rozród następuje w przypadkowych zbiornikach, nawet kałużach. W odróżnieniu od większości płazów, ropucha zielona nie wraca do zbiornika, w którym przeszła rozwój larwalny. Również zasolenie wody nie jest wielką przeszkodą w rozmnażaniu. Samiec wabi partnerkę za pomocą śpiewu i łapie ją w ampleksusie pachowym. Jeżeli jest odpowiednia temperatura i są opady deszczu, to samica (z samcem na grzbiecie) składa jaja w postaci dwóch, czterometrowych sznurów. Liczba złożonych jaj waha się od 7000 do 10 000 sztuk. Po 3-6 dniach wylęgają się z nich czarne kijanki, które osiągają rozmiary 5 cm. Po przeobrażeniu młode ropuchy mają 1-1,5 cm długości.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to płaz, który znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

To najczęściej wchodzący do zabudowań ludzkich płaz Europy. Dość często można spotkać ropuchę zieloną nawet w centrach miast.© medianauka.pl, 2013-03-28, GAT-396


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Ropucha zielona zimuje w ziemi, pod kamieniami lub w różnych zabudowaniach.
          Ropucha zielona przygotowuje się do zimowania
          Ropucha zielona rozpoczyna gody. Samiec i samica kopulują w małych zbiornikach wodnych. Samiec wydaje odgłosy godowe, przypominające trel ptaków.
          Ropucha zielona składa w maju skrzek w postaci dwóch 4-metrowych równoległych sznurów.
          Pojawiają się kijanki ropuchy zielonej.
          Trwa rozwój kijanek ropuchy zielonej.
           Kijanki (o długość do 40 mm) przeobrażają się w postać dorosłego osobnika (do 15 mm długości) i małe ropuszki opuszczają wodę.
         Na lądzie można spotkać młode i stare osobniki ropuchy zielonej
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki płazów

ikonaRopucha amerykańska
Bufo americanus
ikonaRopucha paskówka
Bufo calamita
ikonaRopucha szara
Bufo bufo
Ropuchowate, ropuchy właściwe
Ropuchowate, ropuchy właściwe

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Mapa świata Puzzle
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.