Ropucha aga, kururu

Ropucha aga, kururu (Bufo marinus) jest największą ropuchą świata. Skóra wytwarza silną toksynę. Trujące są nie tylko dorosłe osobniki, ale także skrzek i kijanki. Grzbiet ma zmienne ubarwienie, od brązowego przez rdzawe do zielonkawego. Oczy mają tęczówki złocistozielone. Introdukowana w innych regionach świata, gdzie stanowi zagrożenie dla rodzimych gatunków. Budowa ciała jest krępa, niezbyt kształtna.

Na głowie aż do karku znajdują się szerokie parotydy. Na powierzchni tych gruczołów widoczne są otworki, z których może wydobywać się jad o białawym kształcie. Oczy są duże, źrenice poziome, w kształcie wrzeciona. Charakterystyczne dla gatunku są łukowate listwy skórne. Błona bębenkowa jest obecna, ale słabo widoczna. Skóra jest gruba, pokryta brodawkami. U samców część brodawek jest ostro zakończona. Kończyny są krótkie, palce masywne. U palców stóp obecne są błony pławne. Podczas godów u samców pojawiają się na palcach stóp modzele godowe (ciemniejsze zgrubienia).

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Obie Ameryki od Meksyku po Brazylię. Jest introdukowana w Australii, Papui Nowej Gwinei, Japonii i na Filipinach.

Preferuje tereny nizinne, ale można też ją spotkać w górach do wysokości 1600 m n.p.m. Preferuje tropikalny klimat. Można ją spotkać na suchych terenach leśnych.

Tryb życia i zachowanie

Aktywna w nocy. W dzień odpoczywa w ukryciu. Prowadzi lądowy tryb życia. Kiedy jest wystraszona nadyma się i staje na tylnych odnóżach, starając się wyglądać na większą. Gdy czuje się zagrożona próbuje się nadymać i staje na wyprostowanych czterech kończynach.

Pożywienie

Głównie owady, także płazy, gady, małe ssaki.

Rozmnażanie

Okres godowy rozpoczyna się po obfitych opadach deszczu. Gody odbywają się w wodzie. Samica składa sznury małych jaj, mogące liczyć jednorazowo 25 000 sztuk. Już po kilku dniach z jajek wykluwają się kijanki, które przeobrażają się po 1-3 miesiącach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Agi nie stronią od sąsiedztwa ludzi. Nierzadko wyjadają jedzenie z misek dla zwierząt domowych. Czasem czatują na ćmy przy latarniach w nocy.

Wydzielana przez agi toksyna jest silnie trująca. Psy i koty zdychają przy próbie połknięcia agi. Znane są przypadki śmiertelne wśród ludzi po spożyciu skrzeku jako namiastki kawioru.

Jest to płaz najczęściej introdukowany na świecie. Aga miała na plantacjach trzciny cukrowej niszczyć owadzie szkodniki, jednak introdukcja przyniosła więcej szkód niż korzyści.


Pokrewne gatunki płazów

ikonaRopucha amerykańska
Bufo americanus
ikonaRopucha szara
Bufo bufo
ikonaRopucha zielona
Bufo viridis
Ropuchowate, ropuchy właściwe
Ropuchowate, ropuchy właściwe

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Największa żaba na świecie

Największa żaba na świecie

Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.

Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2012-04-29, GAT-128
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.