Ropucha aga, kururu

Ropucha aga, kururu (Bufo marinus) jest największą ropuchą świata. Skóra wytwarza silną toksynę. Trujące są nie tylko dorosłe osobniki, ale także skrzek i kijanki. Grzbiet ma zmienne ubarwienie, od brązowego przez rdzawe do zielonkawego. Oczy mają tęczówki złocistozielone. Introdukowana w innych regionach świata, gdzie stanowi zagrożenie dla rodzimych gatunków. Budowa ciała jest krępa, niezbyt kształtna.

Na głowie aż do karku znajdują się szerokie parotydy. Na powierzchni tych gruczołów widoczne są otworki, z których może wydobywać się jad o białawym kształcie. Oczy są duże, źrenice poziome, w kształcie wrzeciona. Charakterystyczne dla gatunku są łukowate listwy skórne. Błona bębenkowa jest obecna, ale słabo widoczna. Skóra jest gruba, pokryta brodawkami. U samców część brodawek jest ostro zakończona. Kończyny są krótkie, palce masywne. U palców stóp obecne są błony pławne. Podczas godów u samców pojawiają się na palcach stóp modzele godowe (ciemniejsze zgrubienia).

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Ropucha aga, kururu (Bufo marinus)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Obie Ameryki od Meksyku po Brazylię. Jest introdukowana w Australii, Papui Nowej Gwinei, Japonii i na Filipinach.

Preferuje tereny nizinne, ale można też ją spotkać w górach do wysokości 1600 m n.p.m. Preferuje tropikalny klimat. Można ją spotkać na suchych terenach leśnych.

Tryb życia i zachowanie

Aktywna w nocy. W dzień odpoczywa w ukryciu. Prowadzi lądowy tryb życia. Kiedy jest wystraszona nadyma się i staje na tylnych odnóżach, starając się wyglądać na większą. Gdy czuje się zagrożona próbuje się nadymać i staje na wyprostowanych czterech kończynach.

Pożywienie

Głównie owady, także płazy, gady, małe ssaki.

Rozmnażanie

Okres godowy rozpoczyna się po obfitych opadach deszczu. Gody odbywają się w wodzie. Samica składa sznury małych jaj, mogące liczyć jednorazowo 25 000 sztuk. Już po kilku dniach z jajek wykluwają się kijanki, które przeobrażają się po 1-3 miesiącach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Agi nie stronią od sąsiedztwa ludzi. Nierzadko wyjadają jedzenie z misek dla zwierząt domowych. Czasem czatują na ćmy przy latarniach w nocy.

Wydzielana przez agi toksyna jest silnie trująca. Psy i koty zdychają przy próbie połknięcia agi. Znane są przypadki śmiertelne wśród ludzi po spożyciu skrzeku jako namiastki kawioru.

Jest to płaz najczęściej introdukowany na świecie. Aga miała na plantacjach trzciny cukrowej niszczyć owadzie szkodniki, jednak introdukcja przyniosła więcej szkód niż korzyści.


Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.62 / 65.26%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2012-04-29, GAT-128




©® Media Nauka 2008-2023 r.