Ropuchowate, ropuchy właściwe

Ropuchowate, albo inaczej ropuchy właściwe, to rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych. Rodzina ta liczy dziś 35 rodzajów i 480 gatunków. W Polsce żyją 3 gatunki z tej rodziny płazów.

Wygląd

Mają krępe ciało, szeroki tułów i skrócone tylne odnóża. Nie skaczą jak żaby, tylko kroczą lub biegają. Na ciele występują parotydy, skóra jest gruba i ziarnista.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Ropucha aga, kururuRopucha aga, kururu

Bufo marinus

Ropucha aga, zwana też kururu, to największa ropucha świata. Żyje w Ameryce Północnej i Południowej. Agi nie stronią od sąsiedztwa ludzi. Nierzadko wyjadają jedzenie z misek dla zwierząt domowych. Czasem czatują na ćmy przy latarniach w nocy.


Ropucha amerykańskaRopucha amerykańska

Bufo americanus

Ropucha amerykańska (Bufo americanus) to gatunek amerykańskiego płaza z rodziny ropuchowatych. Ubarwienie dość zmienne, od żółtobrązowego, poprzez zielonkawe do grafitowego. Wzdłuż kręgosłupa biegnie jasna kreska.


Ropucha paskówkaRopucha paskówka PL

Bufo calamita

Ropucha paskówka to europejski płaz bezogonowy, spotykany także w Polsce. Jego cechą charakterystyczną jest pasek, biegnący wzdłuż grzbietu. Ropucha paskówka jest odporna na suszę i wysokie zasolenie wody.


Ropucha szaraRopucha szara PL

Bufo bufo

Ropucha szara to największy płaz bezogonowy Europy, pospolity w naszym kraju. Ciało jest pokryte brązową skórą z licznymi ciemnymi plamkami, brodawkami z gruczołami jadowymi. Najlepiej są rozwinięte gruczoły jadowe przyuszne.


Ropucha zielonaRopucha zielona PL

Bufo viridis

Ropucha zielona to europejski płaz bezogonowy, pospolity w naszym kraju, często spotykany w osiedlach ludzkich. Ciało ropuchy zielonej jest jasnopopielate, pokryte zielonymi plamami, nieco ciemniejszymi u samic.

Inne gatunki

  • Arlekia zmienna (Atelopus varius)
  • Ropucha złocista (Bufo periglenes)
  • Bufo schneideri
  • Ropusznik malajski (Pedostibes hosii)

Występowanie i środowisko

Są obecne prawie na całym świecie poza Grenlandią, Nową Gwineą i Madagaskarem oraz Antarktydą i Arktyką.

Dzięki grubej skórze, niektóre gatunki przystosowały się do życia na pustynnych obszarach. Większość prowadzi naziemny i nocny tryb życia

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Ropuchowate nie posiadają zębów. Mają długi, wąski język, który jest przyrośnięty przednim końcem do dna jamy gębowej. Mają dobrze rozwinięte ucho środkowe. Samce posiadają rezonator.

W kośćcu występuje od 5 do 8 kręgów przedkrzyżowych o dwuwklęsłych trzonach. Kręg krzyżowy połączony jest z urostylem za pomocą dwóch, czasem jednego kłykcia.

Podstawową cechą klasyfikacyjną jest posiadanie narządu Biddera.

Skóra jest sucha, brodawkowata, z gruczołami jadowymi.

Rozmnażanie

Ropuchowate do wody wchodzą tylko w okresie godów i złożenia jaj. Składają ogromną liczbę jaj: od kilku tysięcy do 35 000 składanych jednorazowo. Jaja składane są w postaci galaretowatych sznurów. Niektóre gatunki są żyworodne. Wolno żyjąca kijanka występuje w tej grupie płazów dość często.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-65


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
ropucha szara
      

Pod koniec października ropuchy szare szukają kryjówek i zapadają w sen zimowy. Zwykle zimują na lądzie w ziemnych norach, wykrotach, piwnicach, czasem w towarzystwie innych płazów.

           

Ropucha szara budzi się ze snu zimowego i udaje się do zbiorników wodnych na gody.

          

Ropucha szara składa skrzek w postaci długich, śluzowatych sznurów, owijając je wokół roślin wodnych. Po złożeniu skrzeku ropucha wychodzi na ląd.

           

Pojawiają się kijanki ropuchy szarej

          

Zwykle po obfitych deszczach, kijanki przeobrażają się. Przy brzegach zbiorników wodnych można spotkać całe roje młodych malutkich ropuszek, osiągających 5-8 mm długości.

        

Większość ropuch szarych można spotkać na lądzie.

ukryj/pokaż
ropucha zielona
     

Ropucha zielona zimuje w ziemi, pod kamieniami lub w różnych zabudowaniach.

          

Ropucha zielona przygotowuje się do zimowania

          

Ropucha zielona rozpoczyna gody. Samiec i samica kopulują w małych zbiornikach wodnych. Samiec wydaje odgłosy godowe, przypominające trel ptaków.

          

Ropucha zielona składa w maju skrzek w postaci dwóch 4-metrowych równoległych sznurów.

          

Pojawiają się kijanki ropuchy zielonej.

          

Trwa rozwój kijanek ropuchy zielonej.

           

Kijanki (o długość do 40 mm) przeobrażają się w postać dorosłego osobnika (do 15 mm długości) i małe ropuszki opuszczają wodę.

         

Na lądzie można spotkać młode i stare osobniki ropuchy zielonej

ukryj/pokaż
ropucha paskówka
      

Trwa okres snu zimowego ropuchy paskówki. Zimę spędza w norach, pod kamieniami, kłodami.

        

Trwa okres godowy ropuchy paskówki. Samce wędrują do zbiorników wody i jeśli temperatura otoczenia osiaga 15°C zaczynają nawoływać samice. Po złożeniu skrzeku samice opuszczają zbiornik. Samce nadal nawołują, czasem do końca lipca.

        

Trwa rozwój kijanek ropuchy paskówki (50-60 dni), kończący się przeobrażeniem w małe ropuszki.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.