Logo Media Nauka

PL

Siniak

Siniak (Columba oenas) to nieliczny gatunek lęgowy w Polsce, nieco mniejszy od grzywacza. Upierzenie popielatoniebieskawe z charakterystyczną, opalizującą plamą po bokach szyi. Na piersi występuje różowy nalot. Lotki mają ciemne zakończenia. Koniec skrzydła jest ozdobiony czarną przepaską. Dziób ma różowawy kolor u nasady, przechodzi na końcu w róż. Młode nie mają zielonkawej plamy na szyi. Siniak, w odróżnieniu od gołębia pocztowego i domowego nie ma białego kupra. Brak dymorfizmu płciowego.

Siniak (Columba oenas)
© Erni - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Gołąb ten występuje na dużym obszarze Europy, w Azji oraz w Afryce. W Polsce występuje na terenie całego kraju. U nas najczęściej można go spotkać na terenach o dużym zalesieniu. Preferuje lasy liściaste i iglaste. Najczęściej występuje w buczynach. Poza lęgami można go spotkać na ścierniskach, polach uprawnych, nierzadko w towarzystwie grzywaczy.

Tryb życia i zachowanie

Zimą nieliczne okazy pozostają w kraju. Inne udają się na zimowiska na południe Europy. Podczas migracji tworzą duże stada. W okresie lęgowym tworzą pary, poza tym tworzą stada. Najczęściej żerują na ziemi.

Pożywienie

Siniak zjada nasiona, owoce, zielone części roślin, bezkręgowce. Preferuje ziarna zbóż, nasiona traw i roślin zielnych, żołędzie, bukiew, ślimaki, owady i dżdżownice.

Rozmnażanie

Gołąb ten wyprowadza 2-3 lęgi w ciągu sezonu. Gniazduje w dziuplach, wyściełanych patykami lub w starych gniazdach innych ptaków, bądź wiewiórek, a także w norach i szczelinach skał. Składanie jaj trwa od marca do sierpnia. Jaja (2 w zniesieniu) wysiaduje samiec i samica przez 16-18 dni. Pisklęta to gniazdowniki. Karmione są początkowo ptasim mleczkiem. Po 4 tygodniach potrafią już latać.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten podlega ścisłej ochronie.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-04-28, GAT-774

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Siniak
    

W tym czasie siniaki przebywają w Polsce najliczniej. Tylko niektóre osobniki zimują.

      

Trwa okres lęgowy siniaka (do 3 lęgów w sezonie)

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ptaków

ikonaCukrówka
Streptopelia roseogrisea
ikonaGołąbek diamentowy
Geopelia cuneata
ikonaGrzywacz
Columba palumbus
ikonaKoroniec plamoczuby
Goura victoria
ikonaSierpówka, synogarlica turecka
Streptopelia decaocto
ikonaTurkawka
Streptopelia turtur
ikonaTurkawka wschodnia
Streptopelia orientalis
ikonaWonga
Leucosarcia melanoleuca
ikonaWyspiarek płowobrzuchy
Gallicolumba crinigera
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.