Grzywacz

Grzywacz (Columba palumbus)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Grzywacz (Columba palumbus) to gatunek ptaka z rodziny gołębi o niebieskawym upierzeniu, metalicznie zielonymi bokami szyi, charakterystyczną białą plamą po bokach szyi, białą przepaską na wierzchu skrzydeł. Samiec i samica są tej samej wielkości. Mają też jednakowe upierzenie.

Występowanie i środowisko PL

Europa, zachodnia Azja, Himalaje, północno-zachodnia Afryka. W Polsce grzywacz jest pospolity w całym kraju. Grzywacze zamieszkują różne środowiska, najczęściej parki, ogrody, lasy, aleje. Preferują skraje lasów. Zamieszkują tereny nizinne i górskie.

Tryb życia i zachowanie

Jest ptakiem, który odlatuje na zimę. Przylot następuje od końca lutego do początku kwietnia, odlot od września do października. Czasem, szczególnie podczas przelotów, tworzy duże stada. Zimuje w środkowej Europie w krajach śródziemnomorskich.

Gołąb ten wzlatuje z głośnym trzepotem skrzydeł, przypominającym klaskanie.

Samica grucha "grugrugru", samiec "gruhu-gruhu".

Morfologia i anatomia

Jajo ma średnie wymiary 40,1 mm × 28,7 mm.
jajo grzywacza

Pożywienie

Grzywacze zjadają nasiona, ziarno, jagody, żołędzie.

Rozmnażanie

Jest to gatunek monogamiczny. Odbywa lot tokowy: samiec podlatuje stromo w górę klapiąc skrzydłami i opada lotem szybowcowym. Gniazdo powstaje najczęściej na drzewie, ale zdarza się że na krzewie lub budynku. Gniazdo zbudowane jest niedbale z gałązek. Czasem grzywacz wykorzystuje stare gniazda innych ptaków. Wyprowadza 2, rzadko 3 lęgi w roku w okresie od maja do lipca. Samica składa 2 jaj, które wysiaduje samiec i samica. Wysiadywanie trwa 15-17 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe do 4 tygodni. Nie mają białej plamy na szyi. Samica karmi młode mleczkiem ptasim.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To jedyny gołąb, który jest gatunkiem łownym w Polsce. Jednak nie ma zwyczaju w naszym kraju, aby masowo polować na tego ptaka.

Ciekawostki

To najliczniejszy gołąb Europy. To jednocześnie największy krajowy gołąb.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Do kraju przylatują grzywacze.
         Trwa okres lęgowy grzywaczy.
          Odlatują na zimę z Polski grzywacze.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.84 / 69.47%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-19, GAT-526
Data aktualizacji artykułu: 2024-07-23




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.