Gołąb skalny
Zarówno gołąb domowy jak i gołąb miejski są formą udomowioną gołębia skalnego. Udomowienie miało miejsce około 4000 lat p.n.e. Gołąb miejski ma zmienne ubarwienie, część z nich jest podobna do gołębia skalnego. Mają jasnoszare upierzenie, głowę niebieskawą, białą plamę na grzbiecie i czarnymi przepaskami na skrzydłach. W pozostałych przypadkach ubarwienie jest czarne, białe, rdzawe lub pośrednie.
Zdjęcia - galeria
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
⤢ POWIĘKSZ




Występowanie i środowisko PL
Gołąb jest ptakiem kosmopolitycznym. Gołąb skalny żyje w południowej Europie, na północnych wybrzeżach Francji, na wybrzeżach Wysp Brytyjskich, w południowej i środkowej Azji, północnej Afryki. Gołąb miejski prowadzi osiadły tryb życia. Zasiedla wiele miast w Polsce.
Tryb życia i zachowanie
Gołębie prowadzą dzienny tryb życia. Wydają odgłos przypominający gruchanie. Bardzo dobrze latają. Gromadzą się w stada i przebywają zwykle w miejscach masowo odwiedzanych przez człowieka, gdzie mogą liczyć na pokarm. Głos to gruchanie złożone z serii sylab "gru-u".
Pożywienie
Gołębie zjadają nasiona, owoce, jagody, pączki, a także w mniejszym stopniu owady.
Rozmnażanie
Samica składa 2 jaja, które wysiaduje przez 16-19 dni. Pisklęta są gniazdownikami, przebywają w gnieździe 30 dni. Samica karmi młode mleczkiem ptasim.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gołąb miejski jest objęty w Polsce ochroną ścisłą.
Ciekawostki
Długotrwała hodowla doprowadziła do uzyskania ponad 300 ras. Oto niektóre z grup tych ras:
- gołębie polne - najbardziej przypominające gołębia skalnego, zalicza się też do nich zdziczałe populacje miejskie, są szaroniebieskie z białym kuprem i dwoma ciemnymi paskami na skrzydłach;
- brodawczaki - charakteryzują je rozwój brodawkowatej błony u nasady dzioba i wokół oczu; zaliczamy do nich następujące rasy: kariery, badgety, dragony, gołębie pocztowe;
- garłacze - charakteryzuje je duże, napełniane powietrzem wole, szczególnie u samców; znane rasy to: garłacze angielskie, pomorskie, śląskie;
- gołębie wysokolotne (latawce) - są to gołębie latające wysoko całymi stadami; nalezą do nich: srebrniaki - siwki polskie, sokoły gdańskie wysokolotne, bociany, barwnogłówki, sroczki małopolskie, orliki, gancle, szeki lwowskie, szeki lwowskie;
- turkoty i barwiste - charakteryzuje je charakterystyczny, huczący głos podobny do bębnienia;
- gołębie fryzowane - z tendencją do lokowatości piór i ich przerastania w wybranych miejscach; należą do nich: perukarze, sówki, blondynety, satynety;
- pawiki - charakteryzuje je zwiększona liczba sterówek, nawet do 42;
- kuraki - charakteryzują je długie nogi; przypominają kurę;
- gołębie użytkowe - są dużych rozmiarów, hodowane w celach spożywczych; należą do nich: rysie polskie, sztrasery, białki polskie, homery olbrzymie, , olbrzymy polskie i rzymskie (rozpiętość skrzydeł nawet 1 m i ciężar 1 kg).
Nawóz gołębi jest ceniony w ogrodnictwie.<.p>
Formy:
gołąb domowy (Columba livia domestica),
gołąb miejski (Columba livia urbana).
Pokrewne gatunki ptaków
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2013-05-19, GAT-525