Ślepce
Ślepce (Spalacidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 3 gatunki w 2 rodzajach. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków. Kopalne szczątki znane od pliocenu.
Wygląd
Mają workowate ciało, mają silne przednie kończyny. Nie mają ucha zewnętrznego, ogona, a oczy ukryte są pod skórą.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Tachyoryctes macrocephalus
Afroślepiec wielkogłowy (Tachyoryctes macrocephalus) to ssak z rodziny ślepców. Ubarwienie beżowe. Głowa bardzo duża w stosunku do proporcji całego ciała.

Nannospalax leucodon
Ślepiec pontyjski to przedstawiciel rodziny ślepców o popielatym futerku, charakterystycznym nosem. Prowadzi podziemny tryb życia. Występuje na terenach trawiastych Europy południowo-wschodniej.
Inne gatunki
- Cannomys badius
- Eospalax fontanierii
- Eospalax rothschildi
- Eospalax smithii
- Myospalax aspalax
- Myospalax psilurus
- Nannospalax ehrenbergi
- Nannospalax xanthodon
- Rhizomys pruinosus
- Rhizomys sinensis
- Rhizomys sumatrensis
- Spalax arenarius
- Spalax giganteus
- Spalax graecus
- Ślepiec (Spalax microphthalmus)
- Spalax uralensis
- Spalax zemni
- Tachyoryctes splendens
Występowanie i środowisko
Żyją we wschodniej części obszaru śródziemnomorskiego. Prowadzą podziemny tryb życia. Ich ciało jest do tego skrajnie przystosowane. Są typowymi mieszkańcami stepów.
Tryb życia i zachowanie
Kopią głębokie i długie korytarze. Ich długość może wynosić 250 m. Charakterystyczny jest brak otworów wyjściowych z systemu korytarzy. Chodniki zwykle leżą tuż pod ziemią, komory gniazdowe i spiżarnie na głębokości nawet 3,5 m.
Rozmnażanie
Biologia rozrody jest mało poznana. Występuje jeden miot w roku, w którym samica rodzi 1-3 młode.
Pożywienie
Odżywiają się podziemnymi częściami roślin i gromadzą zapasy pokarmu na zimę.
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-207