
Ślepiec mały, ślepiec pontyjski
Ślepiec mały, ślepiec pontyjski (Nannospalax leucodon) to ssak z rodziny ślepców o wałeczkowatym kształcie ciała. Nie ma ucha zewnętrznego. Ogon jest szczątkowy. Oczy ukryte pod warstwą skóry. Futerko ma popielaty kolor.
Występowanie i środowisko
Występuje na terenach trawiastych Europy południowo-wschodniej.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi podziemny tryb życia. Kopie rozbudowane i ogromne na 250 m systemy nor. Zwykle są to nory na małej głębokości, ale spiżarnie i komory gniazdowe są umiejscowione bardzo głęboko, nawet 3,5 m pod ziemią. System nor nie ma zwykle wyjścia na powierzchnię.
Pożywienie
Zjada wyłącznie pokarm roślinny, a mianowicie podziemne części roślin. Czasem wychodzi na powierzchnię aby zjeść zielone części roślin.
Rozmnażanie
Bardzo mało wiemy o biologii rozrodu. Prawdopodobnie jeden miot w roku.
Ochrona i zagrożenia DD
W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na brak danych nie określono statusu zagrożenia wymarciem dla tego gatunku walenia. Brak danych w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych na temat statusu zagrożenia wymarciem.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2013-11-09, GAT-634
Data aktualizacji artykułu: 2019-11-02
Pokrewne gatunki ssaków
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- Pod red. Dariusz Fedora, praca zbiorowa - Wielka Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-245-2065-7, Publicat 2008