PL

Spuszczel pospolity, spuszczel domowy

Spuszczel pospolity, spuszczel domowy (Hylotrupes bajulus) to chrząszcz z rodziny kózkowatych o wydłużonym, dość płaskim ciele. Kolor ciemny (czarny lub brunatny). Na pokrywach skrzydłowych na środku widać dwie jaśniejsze plamy, które są utworzone z włosków i nie zawsze są dobrze widoczne. Na przedpleczu widać dwa guzki. Ciało prawie całe pokryte jest niewielkimi włoskami. Czułki jak na kózkowate są dość krótkie. Samice mają długie pokładełko (na zdjęciu poniżej).


Spuszczel pospolity, spuszczel domowy (Hylotrupes bajulus)
© Henrik Larsson - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

To gatunek kosmopolityczny. Występuje prawie na całym świecie. W Polsce spotykany na terenie całego kraju. Można go spotkać w starych elementach drewnianych iglastych domów oraz w lasach.

Tryb życia i zachowanie

Przez większość swego życia owad ten występuje jako larwa żerująca latami w drewnie.

Pożywienie

Larwa żywi się starym, wysuszonym drewnem iglastym, często wchodzącym w skład konstrukcji domostw. Chodniki nie są regularne, są zapchane trocinami.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy przypada na lato. Zapłodniona samica za pomocą pokładełka składa jaja w szpary drewna. Larwy żerują kilka lat. Przepoczwarzenie ma miejsce w drewnie.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem. To jeden z największych szkodników drewna. Jedyną ochroną przed tym chrząszczem jest impregnacja drewna konstrukcyjnego.

Ciekawostki

Spuszczele to największe szkodnik z rodziny kózkowatych i jedne z największych szkodników drewna. Mogą doprowadzić do zawalenia się konstrukcji dachu.

Larwy tego chrząszcza żyją nawet 10 lat, podczas gdy postać dorosła zaledwie dwa tygodnie.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-06-30, GAT-873


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.