Szczupieńcowate

Szczupieńcowate (Ctenoluciidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu kąsaczokształtnych, do których zaliczamy 7 gatunków w 2 rodzajach. To ryby słodkowodne.

Wygląd

Ciało wydłużone. Ogon wcięty.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Ctenolucius hujetaCtenolucius hujeta

Ctenolucius hujeta

Ctenolucius hujeta to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny szczupieńcowatych. Ubarwienie dość jednolite, srebrzysto-oliwkowe. Ma wydłużony pysk, duże oczy. Płetwa grzbietowa mocno cofnięta do tyłu.

Inne gatunki

  • szczupieniec plamisty (Boulengerella maculata)
  • Boulengerella xyrekes

Występowanie i środowisko

Obszar ich występowania to wody słodkie Ameryki Południowej i Północnej. Ryby te żyją przy powierzchni wody.

Morfologia i anatomia

Szczęki są zaopatrzone w ostre zęby. Osiągają rozmiary nawet 1 metra długości ciała.

Pożywienie

To drapieżniki. Młode osobniki polują na owady. Osobniki dorosłe polują na inne ryby, a także na owady.
Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-06-17, RODZ-958Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.