Szynszylowate
Szynszylowate (Chinchillidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 6 gatunków w 3 rodzajach. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny ssaków. Kopalne okazy znane są z oligocenu.
Wygląd
Ich kończyny tylne są dłuższe od przednich. Mają długi, owłosiony ogon. Ich futro jest bardzo cenne. Samce są zwykle większe od samic.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Lagidium peruanum
Szynszyla to gryzoń z rodziny szynszylowatych o gęstym futerku, długim i puszystym ogonie, króliczych uszach. Tworzy kolonie w skalistych terenach w górach. Aktywna w dzień.

Lagidium viscacia
Wiskacza górska (Lagidium viscacia) to gatunek ssaka z rodziny szynszylowatych. Z wyglądu przypomina królika. Ma puszysty ogon, ciemny na końcu.

Lagostomus maximus
Wiskaczan wielki (Lagostomus maximus) to gatunek ssaka z rodziny szynszylowatych, szkodnik pastwisk. Dawna nazwa to wiskacza. Ubarwienie ciemnoszare z wierzchu, białawe od spodu.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.



Inne gatunki
- Chinchilla chinchilla
- Chinchilla lanigera
- Lagidium ahuacaense
- Lagidium wolffsohni
- Lagostomus crassus
Występowanie i środowisko
Dziś żyją w Ameryce Południowej. Występują na górskich terenach i stepach.
Tryb życia i zachowanie
Zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia.
Rozmnażanie
Młode rodzą się dość zaawansowane w rozwoju.
Pożywienie
Ich pokarm stanowią zielone części roślin, zwykle są trawożerne.
Ciekawostki
Szynszyle są hodowane dla niezwykle cennego futra.
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-118