Terpugowate

Terpugowate (Hexagrammidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu skorpenokształtnych. Systematyka tej rodziny jest dyskusyjna. Do rodziny zaliczamy od 8 do 11 gatunków w zależności od źródła.

Wygląd

Z wyglądu ryby te są podobne do okoni. U niektórych gatunków na głowie znajdują się różne wyrostki. Samce mają bardziej jaskrawe ubarwienie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Terpuga alperkaTerpuga alperka

Pleurogrammus monopterygius

Terpuga alperka (Pleurogrammus monopterygius) to przedstawiciel rodziny terpugowatych. Bardzo przypomina okonia. Ma długą płetwę grzbietową, mocno wciętą płetwę ogonową.





Inne gatunki

  • terpuga oregońska (Hexagrammos decagrammus)
  • terpuga skalna (Hexagrammos legocephalus)
  • terpuga alaskańska (Hexagrammos octogrammus)
  • terpużka smugowa (Hexagrammos pictus)
  • terpuga Stellera (Hexagrammos stellerii)
  • ofiodon, wężoząb (Ophiodon elongatus)

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w Pacyfiku w strefie umiarkowanej przybrzeżnych wód, pośród skalnych raf i brunatnic.

Morfologia i anatomia

Ryby te osiągają długość około 50 cm, maksymalnie do 152 cm (u wężozęba).

Rozmnażanie

Ikra w bryłkowatych skupieniach.



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese - Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Włodzimierz Załachowski - Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura - Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2023-02-12, RODZ-989



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.