Terpugowate

Terpugowate (Hexagrammidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu skorpenokształtnych. Systematyka tej rodziny jest dyskusyjna. Do rodziny zaliczamy od 8 do 11 gatunków w zależności od źródła.

Z wyglądu ryby te są podobne do okoni. U niektórych gatunków na głowie znajdują się różne wyrostki. Samce mają bardziej jaskrawe ubarwienie.

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w Pacyfiku w strefie umiarkowanej przybrzeżnych wód, pośród skalnych raf i brunatnic.

Morfologia i anatomia

Ryby te osiągają długość około 50 cm, maksymalnie do 152 cm (u wężozęba).

Rozmnażanie

Ikra w bryłkowatych skupieniach.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese — Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Włodzimierz Załachowski — Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura — Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2023-02-12, RODZ-989©® Media Nauka 2008-2023 r.