Tetrarogidae
Tetrarogidae to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu skorpenokształtnych, do których zaliczamy około 40 gatunków w 15 rodzajach.
Wygląd
Płetwa grzbietowa zaczyna się już na głowie i zwykle tu jest najwyższa. Płetwy mają ciernie z gruczołami jadowymi.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Ablabys macracanthus
Ablabys macracanthus to gatunek ryby kostnoszkieletowej z rodziny Tetrarogidae. Płetwa grzbietowa zaczyna się już na głowie. Tutaj jest najwyższa. Płetwy mają ciernie z gruczołami jadowymi. Ubarwienie brązowawe.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Ablabys binotatus
- Centropogon latifrons
- Coccotropsis gymnoderma
- Ocosia possi
- Ocosia ramaraoi
- Paracentropogon longispinis
- Paracentropogon vespa
- Pseudovespicula dracaena
- Richardsonichthys leucogaster
- Snyderina guentheri
- Tetraroge barbata
- Tetraroge niger
Występowanie i środowisko
Ryby te występują w zachodniej części Pacyfiku oraz w Oceanie Indyjskim. Najczęściej żyją przy dnie, często na głębokości 300 m.
Morfologia i anatomia
Łuski są głęboko osadzone w skórze i nie zachodzą na siebie. Długość ciała waha się w zależności od gatunku od 2,5 do 23 cm.
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2019-06-14, RODZ-976