Wałkarz lipczyk

Wałkarz lipczyk (Polyphylla fullo)

© alba1988 - Fotolia.com

Wałkarz lipczyk (Polyphylla fullo) to przedstawiciel rodziny chrząszczowatych o krępej budowie ciała, małej głowie, dużym przedpleczu i odwłoku. Jest największym owadem z rodziny chrabąszczowatych w Polsce. Na wierzchniej, czarnej lub brązowawej stronie ciała, występuje jasny, marmurkowy deseń. Samiec ma dłuższe czułki z wachlarzowatym zakończeniem, złożonym z siedmiu blaszek. Samica ma czułki krótkie, zakończone pięcioma krótkimi blaszkami. W czułkach znajduje się zmysł węchu.

Występowanie i środowisko PL

W Polsce występuje rzadko, nieco częściej można go spotkać w rejonie Morza Śródziemnego. Lubi wydmy porośnięte sosnami, suche lasy sosnowe.

Tryb życia i zachowanie

Bardzo trudny w obserwacji ze względu na nocny tryb życia. Samce rzadko rozpościerają swoje blaszki na czułkach. Wieczorami czasem owady dorosłe latają w pobliżu źródła światła (np. lampy uliczne).

Pożywienie

Zjada igły sosny. Larwa odżywia się korzeniami traw.

Rozmnażanie

Larwa rozwija się długo, bo kilka lat w glebie. Po przepoczwarzeniu imago wykopuje korytarzyk i przelatuje na szczyt sosny, gdzie już pozostaje. Samice wracają na ziemię aby złożyć jaja.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Imago tuż po przepoczwarzeniu, wieczorem rozgrzewa się wykonując ćwiczenia na podobieństwo pompek. Wydaje przy tym gwizdy.

To największy chrabąszcz występujący w naszym kraju.


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-02-14, GAT-695
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.