Logo Media Nauka

Facebook

Wałkarz lipczyk (Polyphylla fullo)
© alba1988 - Fotolia.com

Wałkarz lipczyk

Wałkarz lipczyk (Polyphylla fullo) to przedstawiciel rodziny chrząszczowatych o krępej budowie ciała, małej głowie, dużym przedpleczu i odwłoku. Jest największym owadem z rodziny chrabąszczowatych w Polsce. Na wierzchniej, czarnej lub brązowawej stronie ciała, występuje jasny, marmurkowy deseń. Samiec ma dłuższe czułki z wachlarzowatym zakończeniem, złożonym z siedmiu blaszek. Samica ma czułki krótkie, zakończone pięcioma krótkimi blaszkami. W czułkach znajduje się zmysł węchu.

Występowanie i środowisko PL

W Polsce występuje rzadko, nieco częściej można go spotkać w rejonie Morza Śródziemnego. Lubi wydmy porośnięte sosnami, suche lasy sosnowe.

Tryb życia i zachowanie

Bardzo trudny w obserwacji ze względu na nocny tryb życia. Samce rzadko rozpościerają swoje blaszki na czułkach. Wieczorami czasem owady dorosłe latają w pobliżu źródła światła (np. lampy uliczne).

Pożywienie

Zjada igły sosny. Larwa odżywia się korzeniami traw.

Rozmnażanie

Larwa rozwija się długo, bo kilka lat w glebie. Po przepoczwarzeniu imago wykopuje korytarzyk i przelatuje na szczyt sosny, gdzie już pozostaje. Samice wracają na ziemię aby złożyć jaja.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Imago tuż po przepoczwarzeniu, wieczorem rozgrzewa się wykonując ćwiczenia na podobieństwo pompek. Wydaje przy tym gwizdy.

To największy chrabąszcz występujący w naszym kraju.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-02-14, GAT-695
Pokrewne gatunki owadów

ikonaChrabąszcz majowy
Melolontha melolontha
ikonaGuniak czerwczyk
Amphimallon solstitalis
ikonaOgrodnica niszczylistka
Phyllopertha horticola
Chrabąszczowate
Chrabąszczowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.