Wałkarz lipczyk
Wałkarz lipczyk (Polyphylla fullo) to przedstawiciel rodziny chrząszczowatych o krępej budowie ciała, małej głowie, dużym przedpleczu i odwłoku. Jest największym owadem z rodziny chrabąszczowatych w Polsce. Na wierzchniej, czarnej lub brązowawej stronie ciała, występuje jasny, marmurkowy deseń. Samiec ma dłuższe czułki z wachlarzowatym zakończeniem, złożonym z siedmiu blaszek. Samica ma czułki krótkie, zakończone pięcioma krótkimi blaszkami. W czułkach znajduje się zmysł węchu.
Zdjęcia - galeria
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© alba1988 - Fotolia.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko PL
W Polsce występuje rzadko, nieco częściej można go spotkać w rejonie Morza Śródziemnego. Lubi wydmy porośnięte sosnami, suche lasy sosnowe.
Tryb życia i zachowanie
Bardzo trudny w obserwacji ze względu na nocny tryb życia. Samce rzadko rozpościerają swoje blaszki na czułkach. Wieczorami czasem owady dorosłe latają w pobliżu źródła światła (np. lampy uliczne).
Pożywienie
Zjada igły sosny. Larwa odżywia się korzeniami traw.
Rozmnażanie
Larwa rozwija się długo, bo kilka lat w glebie. Po przepoczwarzeniu imago wykopuje korytarzyk i przelatuje na szczyt sosny, gdzie już pozostaje. Samice wracają na ziemię aby złożyć jaja.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Imago tuż po przepoczwarzeniu, wieczorem rozgrzewa się wykonując ćwiczenia na podobieństwo pompek. Wydaje przy tym gwizdy.
To największy chrabąszcz występujący w naszym kraju.
Pokrewne gatunki owadów
Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2015-02-14, GAT-695