Żabnicowate

Żabnicowate (Lophiidae) to jedyna rodzina ryb kostnoszkieletowych z podrzędu żabnicowców (Lophioidei), rzędu żabnicowatych (Lophiiformes). Należy do niej 41 gatunków.

Ryby z tej rodziny mają bardzo duże, kolczaste głowy, wyposażone w ogromne paszcze pełne ostrych zębów. Oczy są wysoko umieszczone. Na głowie znajduje się promień stanowiący wabik, za nim drugi i czasem jeden-trzy mniejsze.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują na różnych głębokościach, zwykle 200 metrów, najgłębiej do 2000 metrów. Można je spotkać na szelfach i podwodnych stokach wszystkich kontynentów, poza rejonami podbiegunowymi.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te żyją zwykle przy dnie, świetnie się kamuflując. Wabik porusza się i drga, wabiąc ofiary.

Pożywienie

Ryby te polują za pomocą wabika na głowie na inne ryby, skorupiaki, wieloszczety.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-06-11, RODZ-913©® Media Nauka 2008-2023 r.