Żabnicowate

Żabnicowate (Lophiidae) to jedyna rodzina ryb kostnoszkieletowych z podrzędu żabnicowców (Lophioidei), rzędu żabnicowatych (Lophiiformes). Należy do niej 41 gatunków.

Wygląd

Ryby z tej rodziny mają bardzo duże, kolczaste głowy, wyposażone w ogromne paszcze pełne ostrych zębów. Oczy są wysoko umieszczone. Na głowie znajduje się promień stanowiący wabik, za nim drugi i czasem jeden-trzy mniejsze.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


ŻabnicaŻabnica

Lophius piscatorius

Żabnica (Lophius piscatorius) to europejska ryba z rodziny żabnicowatych. Ma dużą głowę wyposażoną w dwa promienie, które stanowią wabiki. W żołądku żabnicy znajdowano duże ryby, a nawet ptaki nurkujące.

Inne gatunki

  • Lophiodes caulinaris
  • Lophiodes kempi
  • Lophiodes reticulatus
  • Lophiodes spilurus
  • Lophius budegassa
  • Lophius gastrophysus
  • Lophius vomerinus

Występowanie i środowisko

Ryby te występują na różnych głębokościach, zwykle 200 metrów, najgłębiej do 2000 metrów. Można je spotkać na szelfach i podwodnych stokach wszystkich kontynentów, poza rejonami podbiegunowymi.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te żyją zwykle przy dnie, świetnie się kamuflując. Wabik porusza się i drga, wabiąc ofiary.

Pożywienie

Ryby te polują za pomocą wabika na głowie na inne ryby, skorupiaki, wieloszczety.
Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-06-11, RODZ-913Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.