Żółw szylkretowy, bissa

Żółw szylkretowy, bissa (Eretmochelys imbricata) to żółw morski z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Cechą charakterystyczną jest między innymi haczykowato zakończona i dłuższa od dolnej szczęka górna. Pancerz jest piłkowany. Głowa i kończyny są nakrapiane ciemnymi plamami. Kończyny są wiosłowate, przednie są dłuższe od tylnych. Kolor karapaksu jest brązowawy z jasnymi plamkami, plastron jest żółty.

Na głowie znajdują się dwie pary tarczek przedczołowych. Tarcze karapaksu są symetrycznie ułożone, zachodzą na siebie i jest ich 13.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Gatunek ten zamieszkuje ciepłe wody Oceanu Spokojnego, Indyjskiego i Atlantyku. Można go spotkać w Morzu Śródziemnym. Ten gatunek żółwia żyje wyłącznie w wodzie, w płytkich morzach o piaszczystym dnie, poza krótkim okresem składania jaj przez samice na lądzie.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Pożywienie

Pokarm stanowią małe ryby, mięczaki, skorupiaki, jamochłony.

Rozmnażanie

Samice składają jaja na lądzie. Jedna samica składa 150-200 jaj o średnicy do 4 cm do wykopanego przez siebie dołka na plaży piaskowej. Młode tuż po wykluciu się udają się prosto do morza. Cykl rozrodczy trwa 3 lata.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Powodem wymierania jest przede wszystkim połów ze względu na szylkret.

Ciekawostki

Tarcze grzbietowe zbudowane z szylkretu - substancji rogowej, są cennym surowcem do wyrobu ozdób. Tarcze te są elastyczne, łatwe w obróbce termicznej. Szylkret pozyskuje się z martwych żółwi, ale niestety także z żywych, które poddaje się gorącej obróbce. Te żółwie, które przeżyją taki zabieg, wracają do morza. Jeden żółw dostarcza kilka kilogramów szylkretu.

Mięso tych żółwi morskich nie jest jadalne.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

  • Testudo imbricata

Pokrewne gatunki gadów

ikonaKaretta
Caretta caretta
ikonaŻółw oliwkowy
Lepidochelys olivacea
Żółwie morskie
Żółwie morskie

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Jaki jest największy żółw na świecie?

Jaki jest największy żółw na świecie?

Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?


© medianauka.pl, 2014-07-27, GAT-662


Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Kolorowe skarpetki urodzinowe
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.