Żółw szylkretowy, bissa

Żółw szylkretowy, bissa (Eretmochelys imbricata) to żółw morski z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Cechą charakterystyczną jest między innymi haczykowato zakończona i dłuższa od dolnej szczęka górna. Pancerz jest piłkowany. Głowa i kończyny są nakrapiane ciemnymi plamami. Kończyny są wiosłowate, przednie są dłuższe od tylnych. Kolor karapaksu jest brązowawy z jasnymi plamkami, plastron jest żółty.

Na głowie znajdują się dwie pary tarczek przedczołowych. Tarcze karapaksu są symetrycznie ułożone, zachodzą na siebie i jest ich 13.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Żółw szylkretowy, bissa (Eretmochelys imbricata)

© Andrey Armyagov - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Gatunek ten zamieszkuje ciepłe wody Oceanu Spokojnego, Indyjskiego i Atlantyku. Można go spotkać w Morzu Śródziemnym. Ten gatunek żółwia żyje wyłącznie w wodzie, w płytkich morzach o piaszczystym dnie, poza krótkim okresem składania jaj przez samice na lądzie.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Pożywienie

Pokarm stanowią małe ryby, mięczaki, skorupiaki, jamochłony.

Rozmnażanie

Samice składają jaja na lądzie. Jedna samica składa 150-200 jaj o średnicy do 4 cm do wykopanego przez siebie dołka na plaży piaskowej. Młode tuż po wykluciu się udają się prosto do morza. Cykl rozrodczy trwa 3 lata.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Powodem wymierania jest przede wszystkim połów ze względu na szylkret.

Ciekawostki

Tarcze grzbietowe zbudowane z szylkretu - substancji rogowej, są cennym surowcem do wyrobu ozdób. Tarcze te są elastyczne, łatwe w obróbce termicznej. Szylkret pozyskuje się z martwych żółwi, ale niestety także z żywych, które poddaje się gorącej obróbce. Te żółwie, które przeżyją taki zabieg, wracają do morza. Jeden żółw dostarcza kilka kilogramów szylkretu.

Mięso tych żółwi morskich nie jest jadalne.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki gadów


Jaki jest największy żółw na świecie?
Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?

Powiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
16.93 / 70.54%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2014-07-27, GAT-662




©® Media Nauka 2008-2023 r.