Żółwie morskie

Żółwie morskie (Cheloniidae) to rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, która liczy dziś 7 gatunków w 6 rodzajach. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny gadów.

Wygląd

Wszystkie żółwie morskie mają podobny wygląd: płaski pancerz,pokryty dużymi płytkami rogowymi, kończyny tylne słabo rozwinięte, przednie przypominają wiosła.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • żółw jadalny (Chelonia agassizii)
  • żółw zatokowy (Lepidochelys kempii)
  • australisjki żółw jadalny (Natator depressus)

Występowanie i środowisko

Zwierzęta te żyją w morzach i oceanach całego świata poza obszarami polarnymi, a na ląd wychodzą tylko w celu złożenia jaj. Samce spędzają całe życie w morzu.

Tryb życia i zachowanie

Odbywają dalekie wędrówki. Przebywają tysiące kilometrów podczas swojego życia.

Morfologia i anatomia

Pomiędzy rogowymi płytkami w pancerzu znajdują się dość szerokie szczeliny, które są wypełnione włóknistą substancją. Pancerz nie jest więc tak twardy i mocny.

Rozmnażanie

Samice co roku składają jaja w piasku na plażach, na których same przyszły na świat. Małe żółwiki po wykluciu się z jaj, wygrzebują się z piasku masowo i natychmiast kierują się w kierunku morza.

Pożywienie

Krewetki, kraby, gąbki, algi, trawa morska, ryby, mięczaki.

Ochrona i zagrożenia

Wiele z wymienionych wyżej gatunków to gatunki zagrożone wymarciem ze względu na jadalne mięso, cenny pancerz, czy zwyczaje godowe (żółwie zawsze wracają na to samo miejsce aby złożyć jaja).
Jaki jest największy żółw na świecie?
Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?

© medianauka.pl, 2014-07-18, RODZ-219©® Media Nauka 2008-2023 r.