Żółwie morskie

Żółwie morskie (Cheloniidae) to rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, która liczy dziś 7 gatunków w 6 rodzajach. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny gadów.

Wygląd

Wszystkie żółwie morskie mają podobny wygląd: płaski pancerz,pokryty dużymi płytkami rogowymi, kończyny tylne słabo rozwinięte, przednie przypominają wiosła.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


KarettaKaretta

Caretta caretta

Karetta (Caretta caretta) to gatunek morskiego żółwia z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Na głowie znajdują się tarczki, ułożone w regularny sposób. Kończyny o wiosłowatym kształcie z dwoma pazurami na brzegu.


Żółw oliwkowyŻółw oliwkowy

Lepidochelys olivacea

Żółw oliwkowy (Lepidochelys olivacea) to gatunek żółwia morskiego, najmniejszy przedstawiciel rodziny. Ubarwienie karapasu jest oliwkowe. Spód jest żółtawy.


Żółw szylkretowy, bissaŻółw szylkretowy, bissa

Eretmochelys imbricata

Żółw szylkretowy albo bissa to jeden z piękniejszych żółwi morskich, krytycznie zagrożony wymarciem ze względu połowy dla płytek rogowych, zwanych szylkretem, z których wyrabia się ozdoby. Na głowie znajdują się dwie pary tarczek przedczołowych.


Żółw zielony, żółw jadalnyŻółw zielony, żółw jadalny

Chelonia mydas

Żółw zielony, żółw jadalny (Chelonia mydas) to gatunek żółwia morskiego, zaliczanego do żółwi skrytoszyjnych. Pancerz w części grzbietowej jest silnie spłaszczony, brunatny lub oliwkowozielony.

Inne gatunki

  • żółw jadalny (Chelonia agassizii)
  • żółw zatokowy (Lepidochelys kempii)
  • australisjki żółw jadalny (Natator depressus)

Występowanie i środowisko

Zwierzęta te żyją w morzach i oceanach całego świata poza obszarami polarnymi, a na ląd wychodzą tylko w celu złożenia jaj. Samce spędzają całe życie w morzu.

Tryb życia i zachowanie

Odbywają dalekie wędrówki. Przebywają tysiące kilometrów podczas swojego życia.

Morfologia i anatomia

Pomiędzy rogowymi płytkami w pancerzu znajdują się dość szerokie szczeliny, które są wypełnione włóknistą substancją. Pancerz nie jest więc tak twardy i mocny.

Rozmnażanie

Samice co roku składają jaja w piasku na plażach, na których same przyszły na świat. Małe żółwiki po wykluciu się z jaj, wygrzebują się z piasku masowo i natychmiast kierują się w kierunku morza.

Pożywienie

Krewetki, kraby, gąbki, algi, trawa morska, ryby, mięczaki.

Ochrona i zagrożenia

Wiele z wymienionych wyżej gatunków to gatunki zagrożone wymarciem ze względu na jadalne mięso, cenny pancerz, czy zwyczaje godowe (żółwie zawsze wracają na to samo miejsce aby złożyć jaja).
Jaki jest największy żółw na świecie?

Jaki jest największy żółw na świecie?

Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?


© medianauka.pl, 2014-07-18, RODZ-219Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.