Logo Media Nauka

FacebookŻyrafowate

Żyrafowate (Griraffidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 2 gatunki w 2 rodzajach.

Wygląd

Są to duże zwierzęta o długich kończynach i bardzo długiej szyi. Na głowie są niewielkie rogi, które są pokryte skórą. Kończyny mają po dwa palce.

Gatunki

Wykaz gatunków.

OkapiOkapi

Okapia johnstoni

Okapi to ssak z rodziny żyrafowatych. Nie ma tak długiej szyi jak u żyrafy. Ma duże uszy, wysokie nogi. Jest zwierzęciem bardzo płochliwym i trudnym w obserwacji. Nigdy nie skupia się w stada. Wędruje samotnie lub w kilka sztuk.


ŻyrafaŻyrafa

Giraffa camelopardalis

Żyrafa to piękny i dostojny ssak z rodziny żyrafowatych o charakterystycznej długiej szyi, długich nogach. Mimo, że szyja jest wyjątkowo długa, zawiera jedynie 7 kręgów, jak u wszystkich ssaków.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Afrykę na południe od Sahary. Okapi zamieszkują tropikalne, trudno dostępne lasy. Żyrafy zamieszkują sawanny.

Tryb życia i zachowanie

W walce używana jest głowa, która pełni rolę maczugi. Są wytrwałymi i dobrymi biegaczami. Są aktywne w dzień i w nocy. Przebywają w stadach i samotnie.

Morfologia i anatomia

Rogi są kostnym wyrostkiem kości czołowej.

Rozmnażanie

Wydają potomstwo przez cały rok. Rodzą zwykle 1 młode, duże, dobrze rozwinięte.

Pożywienie

Żywią się przede wszystkim liśćmi drzew, które są dostępne cały rok.
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-44Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.