logoŻyrafowate

Żyrafowate (Griraffidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 2 gatunki w 2 rodzajach.

Wygląd

Są to duże zwierzęta o długich kończynach i bardzo długiej szyi. Na głowie są niewielkie rogi, które są pokryte skórą. Kończyny mają po dwa palce.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


OkapiOkapi

Okapia johnstoni

Okapi to ssak z rodziny żyrafowatych. Nie ma tak długiej szyi jak u żyrafy. Ma duże uszy, wysokie nogi. Jest zwierzęciem bardzo płochliwym i trudnym w obserwacji. Nigdy nie skupia się w stada. Wędruje samotnie lub w kilka sztuk.


ŻyrafaŻyrafa

Giraffa camelopardalis

Żyrafa to piękny i dostojny ssak z rodziny żyrafowatych o charakterystycznej długiej szyi, długich nogach. Mimo, że szyja jest wyjątkowo długa, zawiera jedynie 7 kręgów, jak u wszystkich ssaków.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Afrykę na południe od Sahary. Okapi zamieszkują tropikalne, trudno dostępne lasy. Żyrafy zamieszkują sawanny.

Tryb życia i zachowanie

W walce używana jest głowa, która pełni rolę maczugi. Są wytrwałymi i dobrymi biegaczami. Są aktywne w dzień i w nocy. Przebywają w stadach i samotnie.

Morfologia i anatomia

Rogi są kostnym wyrostkiem kości czołowej.

Rozmnażanie

Wydają potomstwo przez cały rok. Rodzą zwykle 1 młode, duże, dobrze rozwinięte.

Pożywienie

Żywią się przede wszystkim liśćmi drzew, które są dostępne cały rok.

© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-44

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Mapa świata Puzzle
Ekologiczna torba bawełniana - Żyrafa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.