Żyrafa sawannowa

Żyrafa sawannowa (Giraffa camelopardalis)

© TheThirdMan - Fotolia.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (4).

Żyrafa (Giraffa camelopardalis) to piękny, dostojny ssak z rodziny żyrafowatych o charakterystycznej długiej szyi, długich nogach. Samiec jest znacznie większy od samicy i posiada dodatkowy wyrostek rogowy na kości czołowej. Wyrostki kostne nie są zrzucane i pokryte są owłosioną skórą. Ubarwienie jest ziemistożółte z dużymi ciemniejszymi wielokątnymi plamami na szyi i grzbiecie. Na nogach plamy są mniejsze. Sierść jest podobna do końskiej. U samców wzdłuż szyi ciągnie się grzywa o sztywnym włosiu.

Występowanie i środowisko

Sawanny i lasostepy Afryki.

Tryb życia i zachowanie

Żyrafa jest aktywna o świcie i o zmierzchu. Spożywa pokarm 12 godzin dziennie. Przebywa w małych grupach liczących 5-6 osobników. Porusza się inochodem z prędkością 6-7 km/h, galopuje z prędkością 56 km/h. Pije mało wody i jest wytrzymała na jej brak. Jest bardzo ostrożna, nie jest agresywna, ale zmuszona do obrony kopie przednimi nogami i bodzie.

Morfologia i anatomia

Żyrafa ma duże oczy, ozdobione dużymi rzęsami. Ma ruchliwe i mięsiste wargi oraz język, którymi zrywa liście z drzew. Ma doskonały wzrok.

Pożywienie

Głównie rośliny z rodziny mimozowatych. Zjada dziennie 60 kg zielonki.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 15 miesięcy. Samica rodzi jedno młode, które karmi 8-12 miesięcy. Młode ważą 95-100 kg, po 30 minutach młode staje na nogi, po 10 godzinach może już biegać. Po 14 dniach młoda żyrafa może przyjmować stały pokarm. Po 16 miesiącach młode staje się samodzielne, a dojrzałość płciową osiąga w wieku 2,5-3,5 lat. Samica rodzi co 18 miesięcy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Żyrafa śpi tylko kilkanaście minut na dobę, a w południe drzemie w cieniu drzew.

Szyja żyrafy zawiera tylko 7 kręgów szyjnych, tak jak u wszystkich ssaków.

Pytania

Pytania

Jak śpią żyrafy?

Zwierzęta te praktycznie nie śpią. Sen trwa kilkanaście minut w ciągu doby i odbywa się na stojąco. Są też krótkie drzemki.

Ile kręgów szyjnych ma żyrafa?

Żyrafa ma 7 kręgów szyjnych, jak u innych ssaków.

Ile waży żyrafa?

Żyrafa waży do 1,2 tony.

Jaki ssak jest spokrewniony z żyrafą?

To okapi.

Ile żyje żyrafa?

Długość życia żyrafy wynosi do 28 lat.


Pokrewne gatunki ssaków


Czy żyrafy mdleją?
Głowa żyrafy znajduje się bardzo wysoko i daleko od serca. Gdy żyrafa musi się napić, opuszcza głowę w dół i naraża się na omdlenie.
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20



© medianauka.pl, 2011-10-21, GAT-81




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.