Żyrafa sawannowa

Żyrafa (Giraffa camelopardalis) to piękny, dostojny ssak z rodziny żyrafowatych o charakterystycznej długiej szyi, długich nogach. Samiec jest znacznie większy od samicy i posiada dodatkowy wyrostek rogowy na kości czołowej. Wyrostki kostne nie są zrzucane i pokryte są owłosioną skórą. Ubarwienie jest ziemistożółte z dużymi ciemniejszymi wielokątnymi plamami na szyi i grzbiecie. Na nogach plamy są mniejsze. Sierść jest podobna do końskiej. U samców wzdłuż szyi ciągnie się grzywa o sztywnym włosiu.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Sawanny i lasostepy Afryki.

Tryb życia i zachowanie

Żyrafa jest aktywna o świcie i o zmierzchu. Spożywa pokarm 12 godzin dziennie. Przebywa w małych grupach liczących 5-6 osobników. Porusza się inochodem z prędkością 6-7 km/h, galopuje z prędkością 56 km/h. Pije mało wody i jest wytrzymała na jej brak. Jest bardzo ostrożna, nie jest agresywna, ale zmuszona do obrony kopie przednimi nogami i bodzie.

Morfologia i anatomia

Żyrafa ma duże oczy, ozdobione dużymi rzęsami. Ma ruchliwe i mięsiste wargi oraz język, którymi zrywa liście z drzew. Ma doskonały wzrok.

Pożywienie

Głównie rośliny z rodziny mimozowatych. Zjada dziennie 60 kg zielonki.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 15 miesięcy. Samica rodzi jedno młode, które karmi 8-12 miesięcy. Młode ważą 95-100 kg, po 30 minutach młode staje na nogi, po 10 godzinach może już biegać. Po 14 dniach młoda żyrafa może przyjmować stały pokarm. Po 16 miesiącach młode staje się samodzielne, a dojrzałość płciową osiąga w wieku 2,5-3,5 lat. Samica rodzi co 18 miesięcy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Żyrafa śpi tylko kilkanaście minut na dobę, a w południe drzemie w cieniu drzew.

Szyja żyrafy zawiera tylko 7 kręgów szyjnych, tak jak u wszystkich ssaków.

Pytania

Pytania

Jak śpią żyrafy?

Zwierzęta te praktycznie nie śpią. Sen trwa kilkanaście minut w ciągu doby i odbywa się na stojąco. Są też krótkie drzemki.

Ile kręgów szyjnych ma żyrafa?

Żyrafa ma 7 kręgów szyjnych, jak u innych ssaków.

Ile waży żyrafa?

Żyrafa waży do 1,2 tony.

Jaki ssak jest spokrewniony z żyrafą?

To okapi.

Ile żyje żyrafa?

Długość życia żyrafy wynosi do 28 lat.Pokrewne gatunki ssaków

ikonaOkapi leśne
Okapia johnstoni
Żyrafowate
Żyrafowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2011-10-21, GAT-81
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.