Okapi leśne

Okapi (Okapia johnstoni) to gatunek ssaka z rodziny żyrafowatych. Nie ma tak długiej szyi jak u żyrafy. Ma duże uszy, wysokie nogi. Sierść rudobrązowa lub czarna, głowa jasna, nogi, ogon i pośladki pokryte białymi, poprzecznymi paskami. Nad kopytami czarne obrączki. Samce na głowie mają parę krótkich rogów. Okapi ma długi i ruchliwy język. Ma bardzo dobry słuch i wzrok. Dobrze znosi niewolę.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Okapi leśne (Okapia johnstoni)

© Judy Whitton – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Środkowa Afryka w dorzeczu Kongo. Gęste lasy równikowe.

Tryb życia i zachowanie

Jest zwierzęciem bardzo płochliwym i trudnym w obserwacji. Nigdy nie skupia się w stada. Wędruje samotnie lub w kilka sztuk. Jest aktywne w nocy. Dzień spędza w legowisku, przykryte liśćmi.

Pożywienie

Zwierzę to zjada liście drzew i krzewów, owoce, rośliny zielne.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 426-456 dni. Samica w sierpniu lub we wrześniu rodzi zwykle jedno młode. Po urodzeniu młode ma 16 kg i 80 cm wzrostu.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Na terenie swojego występowania okapi objęte jest całkowitą ochroną.

Ciekawostki

Okapi potrafi sięgnąć językiem do oczu.

Pigmeje polowali na okapi ze względu na smaczne mięso.

Nauka zna okapi dopiero od 1901 r.

To żywa skamielina, która przetrwała aż do dnia dzisiejszego z czasów miocenu.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ssaków


Czy żyrafy mdleją?
Głowa żyrafy znajduje się bardzo wysoko i daleko od serca. Gdy żyrafa musi się napić, opuszcza głowę w dół i naraża się na omdlenie.
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.47 / 64.9%
2024-01-20© medianauka.pl, 2012-12-29, GAT-216
©® Media Nauka 2008-2023 r.