Clinidae

Clinidae to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 80 gatunków w 27 rodzajach. Rodzina ta zaliczana jest do podrzędu ślizgowców.

Wiele gatunków ma nietypowy kształt. Płetwa grzbietowa zaczyna się często na głowie. Często samice mają inne ubarwienie niż samce.

Występowanie i środowisko

Większość gatunków występuje w strefie umiarkowanej obu półkul, najwięcej gatunków na południowym wybrzeżu Afryki i Australii. Ryby te związane są z brunatnicami. U niektórych gatunków samce i samice żyją w różnych siedliskach.

Morfologia i anatomia

Długość do 61 cm.

Rozmnażanie

Część gatunków jest żyworodna, inne są jajorodne.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994

Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2020-04-18, RODZ-1177©® Media Nauka 2008-2023 r.