Rogatkowate

Rogatkowate (Heterodontidae) to jedyna rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu rogatkokształtnych. Zaliczamy do niej 9 gatunków.

Wygląd

Rekiny te charakteryzuje obecność płetwy odbytowej oraz kolców w płetwach grzbietowych. Mają dużą głowę, tępo zakończoną, z kostnym grzebieniem nad okiem.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • Heterodontus francisci
  • Heterodontus galeatus
  • Heterodontus japonicus
  • Heterodontus mexicanus
  • Heterodontus omanensis
  • Heterodontus quoyi
  • Heterodontus ramalheira

Występowanie i środowisko

Rogatkowate występują w Oceanie Indyjskim i Pacyfiku.

Morfologia i anatomia

Rekiny te dorastają do 160 cm długości ciała.

Pożywienie

Polują głównie na jeżowce, mięczaki, pierścienice, skorupiaki.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2022-12-10, RODZ-1003©® Media Nauka 2008-2023 r.