Rogatkowate

Rogatkowate (Heterodontidae) to jedyna rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu rogatkokształtnych. Zaliczamy do niej 9 gatunków.

Wygląd

Rekiny te charakteryzuje obecność płetwy odbytowej oraz kolców w płetwach grzbietowych. Mają dużą głowę, tępo zakończoną, z kostnym grzebieniem nad okiem.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Heterodontus zebraHeterodontus zebra

Heterodontus zebra

Heterodontus zebra to gatunek rekina z rodziny rogatkowatych. Ubarwienie brązowe w ciemne i jasne, poprzeczne pasy.


Rogatek z Port JacksonRogatek z Port Jackson

Heterodontus portusjacksoni

Rogatek z Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni) to australijski przedstawiciel rodziny rogatkowatych. Rekin ten ma zaokrągloną głowę z małym pyskiem. Nad okiem jest wyraźnie widoczny wyrostek kostny.

Inne gatunki

  • Heterodontus francisci
  • Heterodontus galeatus
  • Heterodontus japonicus
  • Heterodontus mexicanus
  • Heterodontus omanensis
  • Heterodontus quoyi
  • Heterodontus ramalheira

Występowanie i środowisko

Rogatkowate występują w Oceanie Indyjskim i Pacyfiku.

Morfologia i anatomia

Rekiny te dorastają do 160 cm długości ciała.

Pożywienie

Polują głównie na jeżowce, mięczaki, pierścienice, skorupiaki.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2022-12-10, RODZ-1003Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.