Kardynałkowate, apogonowate

Kardynałkowate, apogonowate (Apogonidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 200 gatunków ryb, skupionych w 23 rodzajach. W Polsce nie występują żadne gatunki ryb z tej rodziny.

Wszystkie ryby z tej rodziny mają charakterystyczny owalny kształt ciała i wydłużony trzon ogonowy, dużą głowę i paszczę, dwie płetwy grzbietowe. W płetwie odbytowej znajdują się dwa kolce. Najczęstsze ubarwienie to kolor czerwonawy. Niektóre mają piękne wzory na ciele.

Występowanie i środowisko

Ryby te zamieszkują ciepłe wody słone, pływają pośród raf koralowych, najczęściej w lagunach. Niektóre gatunki wpływają do rzek, niewiele gatunków to ryby typowo słodkowodne. Są obecne w Pacyfiku, Oceanie Indyjskim, Atlantyku, także w Morzu Śródziemnym.

Tryb życia i zachowanie

To ryby o nocnej aktywności.

Morfologia i anatomia

Osiągają zwykle długość ciała do 10 cm, rzadko do 20 cm. U wybranych gatunków występuje narząd bioluminescencyjny z bakteriami, które stanowią źródło światła.

Rozmnażanie

Dość często samiec przechowuje ikrę w jamie gębowej.

Pożywienie

Podstawą ich diety jest zooplankton i bezkręgowce.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki





Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-08-27, RODZ-374



©® Media Nauka 2008-2023 r.