Kardynałkowate, apogonowate
Kardynałkowate, apogonowate (Apogonidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 200 gatunków ryb, skupionych w 23 rodzajach. W Polsce nie występują żadne gatunki ryb z tej rodziny.
Wygląd
Wszystkie ryby z tej rodziny mają charakterystyczny owalny kształt ciała i wydłużony trzon ogonowy, dużą głowę i paszczę, dwie płetwy grzbietowe. W płetwie odbytowej znajdują się dwa kolce. Najczęstsze ubarwienie to kolor czerwonawy. Niektóre mają piękne wzory na ciele.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Apogon compressus
Apogon compressus to gatunek morskiej ryby z rodziny kardynałkowatych. Od głowy po nasadę ogona biegną brązowe pasy, złożone po części z plamek. Tło blade.

Apogon fleurieu
Apogon fleurieu to gatunek morskiej ryby z rodziny apogonowatych. Ubarwienie pomarańczowe z ciemną przepaską u nasady płetwy ogonowej. Od pyska przez oko biegną niebieskie linie.

Apogon notatus
Apogon notatus to gatunek ryby morskiej z rodziny apogonowatych. Płetwy prześwitujące, ubarwienie różowo-żółtawe. U nasady ogona i w górnej części ciała nad głową ciemna plamka.

Apogon sealei
Apogon sealei to gatunek ryby z rodziny kardynałkowatych. Ciało bocznie spłaszczone, żółte. Od nasady nosa przez wierzch ciała biegną dwie czerwone linie. Kolejna czerwona linia biegnie od skrzeli do nasady ogona z boku ciała.

Apogon imberbis
Apogon (Apogon imberbis) to gatunek morskiej ryby z rodziny apogonowatych. Ubarwienie żółtopomarańczowe z ciemniejszą przepaską biegnącą przez oko i dwoma jasnymi kreskami na oku.

Pterapogon kauderni
Apogon kardynał (Pterapogon kauderni) to ryba z rodziny kardynałkowatych. Ma charakterystyczny kształt ciała w formie paletki z mocno wydłużonymi wszystkimi płetwami.

Sphaeramia nematoptera
Apogon piżamka, apogon piżamowy (Sphaeramia nematoptera) to ryba z rodziny kardynałkowatych z groszkowym deseniem na ciele. Występują dwie płetwy grzbietowe. W płetwie odbytowej znajdują się dwa kolce.

Apogon semilineatus
Apogon półpasiasty (Apogon notatus) to gatunek ryby morskiej z rodziny apogonowatych. Płetwy prześwitujące, ubarwienie różowo-pomarańczowe. U nasady ogona ciemna plamka. Od pyszczka przez oko i wyżej biegną ciemniejsze paski
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.








Inne gatunki
- Apogon amboinensis
- Apogon atradorsatus
- Apogon atricaudus
- Apogon aurolineatus
- Apogon axillaris
- Apogon binotatus
- Apogon dovii
- Apogon gouldi
- Apogon guadalupensis
- Apogon hyalosoma
- Apogon indicus
- Apogon lachneri
- Apogon leptocaulus
- Apogon maculatus
- Apogon margaritophorus
- Apogon mosavi
- Apogon neotes
- Apogon pacificus
- Apogon phenax
- Apogon pillionatus
- Apogon planifrons
- Apogon pseudomaculatus
- Apogon quadrisquamatus
- Apogon retrosella
- Apogon robbyi
- Apogon robinsi
- Apogon rubrimacula
- Apogon townsendi
- Apogon wassinki
- Apogonichthys ocellatus
- Astrapogon alutus
- Astrapogon puncticulatus
- Astrapogon stellatus
- Cheilodipterus singapurensis
- Foa madagascariensis
- Gymnapogon melanogaster
- Nectamia annularis
- Nectamia fusca
- Nectamia zebrinus
- Ostorhinchus lateralis
- Paroncheilus affinis
- Paxton concilians
- Phaeoptyx conklini
- Phaeoptyx pigmentaria
- Phaeoptyx xenus
- Taeniamia buruensis
- Zapogon evermanni
Występowanie i środowisko
Ryby te zamieszkują ciepłe wody słone, pływają pośród raf koralowych, najczęściej w lagunach. Niektóre gatunki wpływają do rzek, niewiele gatunków to ryby typowo słodkowodne. Są obecne w Pacyfiku, Oceanie Indyjskim, Atlantyku, także w Morzu Śródziemnym.
Tryb życia i zachowanie
To ryby o nocnej aktywności.
Morfologia i anatomia
Osiągają zwykle długość ciała do 10 cm, rzadko do 20 cm. U wybranych gatunków występuje narząd bioluminescencyjny z bakteriami, które stanowią źródło światła.
Rozmnażanie
Dość często samiec przechowuje ikrę w jamie gębowej.
Pożywienie
Podstawą ich diety jest zooplankton i bezkręgowce.
Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2016-08-27, RODZ-374