Barrakudowate

Barrakudowate (Sphyraenidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 25 gatunków jednego rodzaju. W Polsce nie występują przedstawiciele tej rodziny.

Wygląd

Ciało tych ryb jest dość mocno wydłużone, głowa ma ostre zakończenie. W paszczy znajdują się zęby, które przypominają kły. Szczęka dolna jest nieco wysunięta przed szczękę górną. Płetwa ogonowa jest głęboko wcięta. Występują dwie płetwy grzbietowe. Pozostałe płetwy są małe. Grzbiet jest zwykle ciemnoniebieski, spód jasny, boki są przyozdobione zwykle pasami. Płetwy mogą mieć inny kolor. Swoim wyglądem przypominają trochę szczupaki. Ciało pokrywa drobna, cykloidalna łuska.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.



Inne gatunki

  • Sphyraena afra
  • Sphyraena argentea
  • Sphyraena barracuda
  • Sphyraena borealis
  • Sphyraena ensis
  • Sphyraena guachancho
  • Sphyraena idiastes
  • Sphyraena intermedia
  • Sphyraena lucasana
  • Sphyraena viridensis

Występowanie i środowisko

To ryby występujące głównie w rejonach tropikalnych i subtropikalnych Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Zwykle przebywają blisko powierzchni wody, czasem schodzą na głębokości do 100 m. Młode osobniki wpływają do wód słonawych.

Tryb życia i zachowanie

Gromadzą się w niewielkie grupy.

Morfologia i anatomia

Barrakudowate osiągają rozmiary ciała od 30 cm do 2,1-3 m. Aż ponad połowa gatunków ma ciało o długości większej niż jeden metr.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w grupach. Samica składa ikrę do wodnej toni.

Pożywienie

To drapieżniki polujące na ryby. Mniejsze gatunki polują także na krewetki. Barrakudy są bardzo żarłoczne.

Ochrona i zagrożenia

Ryby te nie są zagrożone wymarciem. Mają bardzo smaczne mięso.

Ciekawostki

Ryby te są niebezpieczne dla człowieka.




Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-09-24, RODZ-1181



©® Media Nauka 2008-2023 r.