Barwenowate
Barwenowate (Mullidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych. Zaliczamy do niej około 60 gatunków w sześciu rodzajach.
Wygląd
Są to ryby morskie o wydłużonym ciele, pokrytym dużą łuską, łukowato zakończonej głowie. Otwór gębowy w dolnym położeniu. Charakterystyczne są dwa wąsy wyrastające z podbródka. Płetwy grzbietowe dwie. W pierwszej znajduje się od 6 do 8 kolców, w drugiej tylko jeden. Płetwa ogonowa wcięta. Ubarw
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Parupeneus barberinoides
Parupeneus barberinoides to gatunek morskiej ryby. Do nieco ponad połowy ciała ma ciemne, czerwonawo-brązowe ubarwienie z jasną smugą nad i pod okiem. Druga połowa jest jasna, żółto-pomarańczowo-biała z czarną plamką na środku.

Parupeneus barberinus
Parupeneus barberinus to gatunek morskiej ryby z rodziny barwenowatych. Ubarwienie cieliste, po bokach ciemniejsze, różowawe. Od oka ku tyłowi biegnie ciemna smuga. U nasady ogona ciemna plama.

Parupeneus heptacanthus
Parupeneus heptacanthus to gatunek morskiej ryby. Ubarwienie pomarańczowe z jasnofioletowymi, dość regularnie ułożonymi na całym ciele plamkami i liniami na głowie. U nasady ogona i po bokach niewyraźna, ciemniejsza plama.

Pseudupeneus maculatus
Pseudupeneus maculatus to gatunek morskiej ryby z rodziny barwenowatych o zmiennym ubarwieniu z ciemnymi plamami po bokach ciała.

Mullus surmuletus
Barwena (Mullus surmuletus) to gatunek ryby morskiej z rodziny barwenowatych. Ciało bocznie spłaszczone, pokryte dużymi łuskami. Pod okiem dwie duże łuski Ubarwienie ciała różowawe, czerwonawe lub brązowawe, od spodu białawe.

Mulloidichthys vanicolensis
Barwena żółtopłetwa (Mulloidichthys vanicolensis) to gatunek ryby morskiej z rodziny barwenowatych. Przez bok ciała biegnie żółty pasek, powyżej którego ciało jest żółtawe, poniżej zaś niebiesko-białawe.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.






Inne gatunki
- Mulloidichthys dentatus
- Mulloidichthys flavolineatus
- Mulloidichthys martinicus
- Mulloidichthys mimicus
- Mulloidichthys pfluegeri
- Mulloidichthys vanicolensis
- Mullus auratus
- Mullus barbatus
- Parupeneus chrysonemus
- Parupeneus ciliatus
- Parupeneus crassilabris
- Parupeneus cyclostomus
- Parupeneus indicus
- Parupeneus insularis
- Parupeneus jansenii
- Parupeneus louise
- Parupeneus macronemus
- Parupeneus moffitti
- Parupeneus multifasciatus
- Parupeneus pleurostigma
- Parupeneus porphyreus
- Parupeneus posteli
- Parupeneus spilurus
- Pseudupeneus grandisquamis
- Pseudupeneus prayensis
- Upeneichthys lineatus
- Upeneus australiae
- Upeneus francisi
- Upeneus moluccensis
- Upeneus mouthami
- Upeneus oligospilus
- Upeneus parvus
- Upeneus randalli
- Upeneus sulphureus
- Upeneus sundaicus
- Upeneus taeniopterus
- Upeneus tragula
- Upeneus vanuatu
- Upeneus vittatus
Występowanie i środowisko
Rodzina ta jest szeroko rozpowszechniona w morzach i oceanach od strefy tropikalnej po umiarkowaną. Najczęściej ryby te występują w wodach płytkich o piaszczystym lub zamulonym dnie, rzadziej na rafach. Niektóre wchodzą do wód słonawych.
Tryb życia i zachowanie
Wiele gatunków może nagle zmieniać kolor.
Morfologia i anatomia
Długość ciała od 8 do 60 cm, przy czym najczęściej jest to 20-40 cm. Wąsy pełnią rolę zmysłu dotyku.
Rozmnażanie
Zapłodnienie ikry odbywa się w wodzie.
Pożywienie
Zjadają bezkręgowce bentosowe, rzadziej niewielkie ryby.
Ciekawostki
To ryby poławiane często dla smacznego mięsa.
Kalendarz przyrody
Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Opis |
● | ● | ● | Barwena: Barwena odbywa tarło. |
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
- Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
- John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2020-04-25, RODZ-382