logo

Borsuk, jaźwiec

Borsuk, jaźwiec (Meles meles) to ssak z rodziny łasicowatych, występujący w Polsce. Cechą charakterystyczną borsuka jest głowa wydłużona w części twarzowej, małe uszy i oczy, krótkie kończyny wyposażone w mocne pazury, długa, szczeciniasta sierść, szara na grzbiecie, brązowo-czarna na stronie brzusznej, biała głowa z czarnym paskiem przebiegającym przez oczy do uszu. Dla gospodarki leśnej jest pożytecznym zwierzęciem. Z jego sierści wyrabia się najlepszej jakości pędzle do golenia.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Europa (w tym Polska), Azja. Tereny leśne w pobliżu łąk i pól. W górach borsuki występują na wysokości nawet 2000 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Aktywny o zmierzchu i nocą. Dzień spędza w norach wykopanych przez siebie. Nory tworzą duży system korytarzy, ich długość sięga kilkanaście metrów i sięgają aż do czterech metrów głębokości. Korytarze są czyste, każdego roku rozbudowywane. Komora gniazdowa jest duża i wyściełana liśćmi, trawą oraz mchem. Borsuk żyje samotnie z wyjątkiem okresu godowego. Na północy Europy zapada w lekki sen zimowy, przerywany w celu uzupełnienia płynów. Jest zwierzęciem gromadnym. Osiedla się z dala od człowieka. Jest ssakiem wyjątkowo czystym. Potrzeby fizjologiczne załatwia w specjalnych do tego przeznaczonych miejscach. W związku z tym borsuki rzadko chorują i są zwykle wolne od pasożytów. To zwierzęta hałaśliwe i skore do zabawy. Borsuk porusza się zwykle lekko kołysząc się na boki, potrafi być też zwinny. Może też wspinać się na drzewa. Świetnie pływa i robi to dla przyjemności. Wydaje też wiele różnych odgłosów, w tym pomrukiwanie, warczenie, jazgot i sapanie.

Morfologia i anatomia

Najlepiej rozwiniętymi zmysłami są słuch i węch, najsłabiej wzrok.

Pożywienie

Owady, dżdżownice, ptaki, jaja, małe ssaki, także krety i jeże, bukiew, żołędzie, owoce. Nie jada padliny. Gromadzi niewielkie zapasy pokarmu na zimę.

Rozmnażanie

Po zapłodnieniu samicy przez samca rozwój zarodka zatrzymuje się we wczesnym stadium. Dopiero po pewnym czasie zarodek zaczyna się dalej rozwijać. Jest to tak zwana ciąża przedłużona i trwa 7-8 miesięcy. Samica rodzi 2-6 młodych, które po roku osiągają pełne swoje wymiary. Dojrzałość płciową osiągają po dwóch latach. Para borsuków żyje ze sobą przez całe życie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Jest największym przedstawicielem łasicowatych w Polsce.

Zdarza się, że do bocznej nory borsuka wprowadza się lis. Zwierzęta żyją razem obok siebie i nie zwracają na siebie uwagi.

Borsucze nory potrafią być wielopoziomowe, a do komór mogą prowadzić nawet 300 metrów różnych korytarzy!

Pytania

Pytania

Co jedzą borsuki?

Borsuki zjadają drobne bezkręgowce, małe zwierzęta takie jak ptaki (także ich jaja), drobne ssaki. Zjadają też owoce i orzeszki bukowe oraz żołędzie.

Jak zimuje borsuk?

Borsuk nie zapada w prawdziwą hibernację. Temperatura borsuka w czasie snu zimowego obniża się o 1 lub 2 °C. W cieplejszych rejonach obszaru występowania borsuki wcale nie zapadają w sen zimowy. U nas jednak zwykle to się dzieje. Sen jest przerywany średnio raz na dwa dni. Zwierzę w tym czasie opuszcza norę (głownie gdy jest ładna pogoda) by się napić i załatwić. Borsuk śpi w norze.
© medianauka.pl, 2012-12-28, GAT-202


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Trwa sen zimowy borsuka
          Rodzą się młode borsuki
   Trwa okres aktywności życiowej borsuka
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ssaków

ikonaBalizuar obrożny
Arctonyx collaris
ikonaGronostaj
Mustela erminea
ikonaKuna japońska
Martes melampus
ikonaKuna leśna, tumak
Martes martes
ikonaŁasica
Mustela nivalis
ikonaNorka amerykańska
Mustela vison
ikonaNorka europejska
Mustela lutreola
Łasicowate
Łasicowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki Miasto
Kubek zwierzęta świata
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.